Odbyło się IX posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji
Na czerwcowym posiedzeniu Rady podsumowano Łódzkie Forum Inicjatyw Pozarządowych, zebrano pierwsze wnioski ze spotkań w ramach Lokalnego Indexu Jakości Współpracy. Rada wydała również rekomendację w sprawie załączania zestawienia rachunków do sprawozdania z realizacji zadania publicznego.
Łódzkie Forum Inicjatyw Pozarządowych, odbyło się w dniach 5-7 czerwca. Zarówno w części konferencyjnej, jak i rozrywkowo-wystawienniczej wzięło udział ponad 300 osób. Wydarzenie zwieńczył odbywający się na OFF Piotrkowskiej - festiwal zaangażowanych łodzian - "Łódź zaangażowana", gdzie swoje stoiska zaprezentowało ponad 60 łódzkich organizacji w tym z UMŁ. Odbyło się kilkadziesiąt bezpłatnych warsztatów dla mieszkańców oraz koncert muzyczny. Członkowie Rady wskazali potrzebę kontynuacji FIP-u w Łodzi i zarekomendowali jego organizację nie rzadziej niż co 2 lata. Proponowali zachowania podziału na część merytoryczną i wystawiennicza, a także organizację raz w roku wydarzenia integracyjnego, na którym poruszane będą bieżące sprawy współpracy. Proponowano również rozważenie połączenia FIP z wyborami do Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
W dalszej części posiedzenia przedstawiono wnioski ze spotkań organizowanych w ramach Lokalnego Indexu Jakości Współpracy. W kwietniu i w maju br. odbyło się 7 spotkań z poszczególnymi komórkami organizacyjnymi UMŁ i ŁRDPP, na których wniesiono szereg rekomendacji. Pojawiły się m.in. propozycje organizacji branżowych warsztatów NGO-Miasto; uporządkowania procedur przyznawania lokali, upowszechniania Komisji Dialogu Obywatelskiego jako miejsca sieciowania organizacji, wypracowania wspólnych planów i stanowisk; odpowiednio wcześniejszego podpisywania umów o dofinansowanie zadań; kreowania wspólnie polityk miejskich, zawiązywania porozumień i partnerstw, integracji.
ŁRDPP zarekomendowała również, by w ramach sprawozdania z realizacji zadania publicznego ze środków budżetu Miasta Łodzi, komórki/jednostki Urzędu Miasta Łodzi nie oczekiwały od organizacji pozarządowych załączania kserokopii wszystkich faktur, a jedynie ich zestawienia zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania. Zdarzało się bowiem, że urzędnicy wymagali składania pełnej dokumentacji do sprawozdania.
Na posiedzeniu członkowie Rady zapoznali się z zasadami konkursowymi dla NGO i propozycjami ich zmian. Zmiany polegają min. na wprowadzeniu większej transparentności oceny, standardu punktacji we wszystkich komórkach UMŁ, nowych kryteriów oceny formalnej, możliwości oceny oferty przez 2 osoby. Wprowadzono również stały katalog kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych, kartę uwag i pytań pomocniczych do oceny każdego wniosku, możliwość udostępnienia ofert członkom komisji pomiędzy posiedzeniami w formie elektronicznej, zmieniły się również kryteria oceny formalnej. Gotowy dokument zostanie poddany konsultacjom społecznym już we wrześniu.
ŁRDPP zapoznała się także ze wstępną koncepcją merytoryczną dotyczącą Łódzkiego Centrum Obywatelskiego oraz została zaproszona na I Ogólnopolskie Spotkanie Forów w dniach 11 – 13.07.2014 r. w ramach projektów dot. modelowych Rad Działalności Pożytku Publicznego.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi