W gminie Mosina siedzibę ma Nadwarciańskie Stowarzyszenie Obywatelskie. Jest to organizacja walcząca o zachowanie wartości jednostkowych, wspólnych dla sołectw, ludowych czy patriotycznych.
Od lat mówi się o postępującej globalizacji mającej doprowadzić do ujednolicenia całego świata i społeczeństwa. Ostatnio głośno poruszano temat Kalendarza Europejskiego, który trafił do polskich uczniów. W publikacji tej nie zabrakło oznakowania dat Walentynek, Halloween czy Deepavali – święta światła Sikhów i Hindusów. Pominięto jednak nasze rodzime Wszystkich Świętych czy Wielkanoc. Młodzież jest bombardowana zunifikowanymi treściami. Dorośli w pędzie życia również zapominają o istocie kolejnych świąt, puszczają w niepamięć tradycje. Liczy się to, co jest nowe i szybkie, czyli jak najlepsze wpisanie się w ramy otaczającego nas świata.
Do spowolnienia tempa życia, zastanowienia się nad wartościami i zwrócenia uwagi na drugiego człowieka zachęcają członkowie Nadwarciańskiego Stowarzyszenia Obywatelskiego (NSO). W swych założeniach nie wymagają wiele. Zależy im, aby tradycje narodowe i patriotyzm nie funkcjonowały tylko w słowniku języka polskiego. Przed uroczystościami z okazji uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja czy Święta Niepodległości członkowie NSO organizują prezentacje prozy i poezji patriotycznej. Za pomocą Internetu promują wywieszanie flagi w oknach. Zwracają uwagę na sens zdarzeń i nawołują do ich należytej celebracji. Zasięg funkcjonowania Stowarzyszenia jest głównie lokalny. Odbiorcą działań są mieszkańcy gminy Mosina, a szczególnie wsi Czapury, Kubalin, Daszewice, Wiórek, Babki. Działacze skupiają się głównie na terenach, z których się wywodzą, gdyż dokładnie znają ich bolączki oraz skuteczniej dopasowują środki do celów.
W gminie patriotyzm promować mają również drzewa. Projekt sadzenia „Dębów Obywatelskich” zainspirowany został Dębem Papieskim znajdującym się przed siedzibą Nadleśnictwa w Babkach – wspomina prezes Stowarzyszenia, Bronisław Nowak. W Daszewicach i Czapurach zasadzono dotychczas dęby: Augustyn, Karol i Mieszko. Odbyło się to nie przy byle jakiej sposobności. Dęby sadzone były zawsze w uroczystej oprawie z okazji Świąt Narodowych z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości – dodaje Bronisław Nowak. – Akcji tej każdorazowo towarzyszyło podpisanie, a następnie zakopanie okolicznościowego certyfikatu. Zwój papieru stanowić będzie pamiątkę dla potomnych, a konary drzewa przypomnienie o narodowych wartościach.
Obok działań obywatelskich, NSO pielęgnuje również obyczaje ludowe. Co roku z okazji Nocy Świętojańskiej członkowie przypominają zwyczaj puszczania wianków na wodzie. Panie zbierają się i wiją wianki z kwiatów polnych i ogrodowych, a następnie puszczają je na bieżącą wodę. Takie spotkanie jest dodatkowo okazją do wspólnego świętowania i zabawy. Zakładamy, że naszym głównym celem jest stwarzanie możliwości pożytecznego spotkania się mieszkańców, często sąsiadów, którzy mieszkając obok siebie nieraz w ogóle się nie znają – komentuje prezes NSO. Innym sposobem dla Stowarzyszenia na zbliżenie do siebie ludzi jest organizacja „Okolędowania” czyli wspólnego śpiewania pastorałek. Natomiast wiosną w gminie odbywa się majówka Organizacji pt. „Szlachetne zdrowie”. Jest to impreza, podczas której można nie tylko dobrze zjeść i posłuchać muzyki. Mieszkańcy mają okazję do zbadania swojego stanu zdrowia (dzięki współpracy z Ośrodkiem Zdrowia w Babkach) czy nabycia ziół oraz wytworzonych z nich herbat i preparatów. Dodatkowo realizowane są akcje edukacyjne. Podczas trzeciej edycji majówki NSO zorganizowało panel dyskusyjny z pracownikami placówek służby zdrowia na temat ochrony zdrowia w Unii Europejskiej.
Zagadnienie Unii Europejskiej zostało podjęte przez członków NSO w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie projektu Forum Obywatelskie „Europy Poznawanie”. Wówczas przy współpracy z Pracownią Badań nad Integracją Europejską UAM zorganizowano dla mieszkańców gminy zajęcia o unijnym zabarwieniu. Nauczyciele rozmawiali o edukacji w UE, rolnicy rozstrzygali walory ochrony środowiska i rolnictwa. Wszyscy zainteresowani mieli okazję do spotkania się z Europosłem Marcinem Libickim podczas panelu „Czy Unia jest nam przyjazna?” oraz profesorem Zbigniewem Czachórem na zajęciach o Karcie Praw Podstawowych. Projekt zakończył się podróżą na poznański Uniwersytet oraz do Instytutu Europejskiego w Łodzi. Tam rozmawiano o istocie członkostwa Polski w UE.
Wspomniany projekt był kolejnym działaniem skierowanym do dorosłych. W ofercie NSO nie znajdują się na razie akcje przeznaczone dla młodzieży. Nie wynika to z lekceważenia potrzeb tej grupy docelowej. Z naszych obserwacji wynika, że grupa wiekowa najmłodszych, a także osób najstarszych jest w zainteresowaniu wielu organizacji pozarządowych – mówi Bronisław Nowak. – Tymczasem grupa wiekowa będąca celem naszych oddziaływań jest mniej zauważalna w ich działalności. Staramy się chociaż w mikroskali wypełnić tę lukę. NSO wychodzi z założenia, że uwrażliwiając rodziców na określone kwestie, dzieciom wzorce zachowania zostaną automatycznie przekazane w domu.
Stowarzyszenie nie podejmuje się realizacji wielkich akcji. Organizacja wykonuje pracę u podstaw – małymi krokami, bez wielkiego nagłośnienia, pnie się po kolejnych szczeblach wypełniania założeń statutowych. Działacze sami o sobie mówią, że tworzą zespół zwyczajny, niczym się nie wyróżniający. W naszym działaniu nie chodzi o „super fajerwerki”, ale o zwykłą codzienność jaka powinna charakteryzować sąsiadów, ich postawy i wzajemne relacje – dodaje prezes Stowarzyszenia. - Kiedy tych ostatnich w pozytywnym znaczeniu będzie coraz więcej, to stanie się to wielkim sukcesem NSO. Mieszkańcom będzie się żyło lepiej gdy sołectwa zamienią się w osady, w których wszyscy się znają i lubią oraz cenią wartości narodowe i tradycje. Organizacja pielęgnuje środowisko lokalne, dla niej najważniejsze. Nad Wartą ludzie całym sercem oddają się swej działalności w mikroskali, a w drugiej kolejności myślą globalnie. (AG)
Projekt Działamy razem 2 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: strona organizacji