Nie od dziś wiadomo, zwłaszcza w środowiskach pozarządowych, że wspólny cel można osiągnąć tylko dzięki rozmowie i współpracy. W ekonomii społecznej, która prężnie rozwija się w Polsce od kilku lat, stoimy teraz przed licznymi zmianami. Zwłaszcza w większych miastach powstały liczne ośrodki wsparcia, które często nie tylko powielają swoją pracę, ale również traktują się jak konkurencję. W Łodzi uznaliśmy, że warto pójść inna drogą.
A zaczęło się tak…
17 maja 2012 r. Marszałek Województwa Łódzkiego pan Witold Stępień Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego powołuje Zespół ds. Opracowania Wieloletniego Planu Działań na Rzecz Promocji i Upowszechniania Ekonomii Społecznej w Województwie Łódzkim. Pierwsze, inauguracyjne, spotkanie odbyło się już 1 czerwca. W skład zespołu weszły m.in. osoby reprezentujące łódzkie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, a poprowadziła je Karolina Cyran-Juraszek, reprezentująca Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, będąca jednocześnie ekspertką Centrum KLUCZ (projektu dotyczącego ekonomii społecznej w ramach INSPRO). Ustalono, że o priorytetowych zadań Zespołu należeć będą:
- identyfikacja barier w rozwoju ekonomii społecznej w regionie;
- określenie wizji rozwoju województwa w kontekście ekonomii społecznej;
- określenie celów rozwoju ekonomii społecznej dla województwa łódzkiego;
- przygotowanie założeń dla wieloletniego planu działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej oraz rozwoju instytucji sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w województwie;
- monitorowanie realizacji wieloletniego planu działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej oraz rozwoju instytucji sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w województwie;
- wypracowywanie nowych rozwiązań w zakresie rozwoju ekonomii społecznej w województwie;
- aktualizacja wieloletniego planu działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej oraz rozwoju instytucji sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w województwie.
…i potoczyło się dalej…
Na drugim spotkaniu zespołu, 28 czerwca, z inicjatywy uczestników pojawiła się potrzeba zorganizowania spotkania łódzkich Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Ich organizacji podejmuje się Regionalne Centrum Polityki Społecznej, kwestię spotkań koordynuje pani Anna Dudek-Lisowska. Termin pierwszego spotkania grupy roboczej łódzkich OWES-ów (Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej) zostaje ustalony na 17 lipca 2012 r. Warto wspomnieć, że z propozycją takich spotkań już w 2010 r. wyszło INSPRO (Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Społecznej KLUCZ), niestety odbyło się wówczas tylko jedno takie spotkanie (w którym uczestniczyli przedstawiciele KLUCZa, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” oraz Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”).
17 lipca 2012 r. w siedzibie RCPS (Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości Społecznej) spotkali się przedstawiciele OWES-ów prowadzonych przez: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS”, Instytut Europejski, Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My” oraz Centrum KLUCZ. Ponadto w dyskusji uczestniczyła pani Anna Dudek-Lisowska jako przedstawicielka RCPS, pani Anna Mroczek, dyrektorka RCPS. Spotkanie moderowała pani Marta Lewandowska (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Spotkanie to okazało się świetną okazją do lepszego poznania siebie i swoich działań oraz wymiany dotychczasowych doświadczeń związanych z przedsiębiorczością społeczną. Efektem spotkania było wskazanie zakresu przedmiotowego, podmiotowego oraz częściowo terytorialnego działalności wspomnianych instytucji.
…i dalej…
31 lipca grupa robocza wspierająca prace nad Wieloletnim Planem Działań na Rzecz Promocji i Upowszechniania Ekonomii Społecznej spotkała się po raz drugi – tym razem w posiedzeniu uczestniczyła również pani Małgorzata Przybył z Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz pani Barbara Sidor-Pietras, Zastępczyni Dyrektora RCPS. Uczestnicy i uczestniczki w trakcie żywej dyskusji przedstawili obszary swoich specjalizacji. Centrum KLUCZ, prowadzone przez INSPRO, jako swoją specjalizację wskazało wzmacnianie stowarzyszeń i fundacji z województwa łódzkiego w zakresie ekonomizacji, fundraisingu oraz zarządzania. Jako mocną stronę wykazało także coaching. Przedstawiciele INSPRO podkreślili, że oferta Centrum KLUCZ kierowana jest przede wszystkim do osób „młodych duchem”, reprezentujących postawy prospołeczne, w tym aktywistów społecznych. Centrum KLUCZ wśród odbiorców swojej oferty wskazuje osoby, które chcą działać lub prowadzą działania w obszarze przedsiębiorczości społecznej, mocno motywowane przez system wartości.
7 sierpnia grupa spotkała się po raz trzeci. Tym razem tematem dyskusji była przede wszystkim lokalizacja biur lokalnych na terenie województwa łódzkiego, wynikająca z potrzeb społeczności lokalnych. W biurach planowane jest zapewnienie kompleksowej oferty wsparcia, m.in. dzięki planom uzupełniania się i przenikania oferty wszystkich OWES-ów. Równie ważna okazała się być również kwestia policzenia kosztów funkcjonowania ośrodka wsparcia ekonomii społecznej. Wskazano na konieczność partycypacji w kosztach jednostek samorządu terytorialnego. Gorąca dyskusja toczyła się także wokół misji OWESów i wartości na jakich ma być oparta ich działalność.
…i dalej.
Kolejne spotkanie odbyło się 20 sierpnia, kiedy to przedstawiciele łódzkich OWES-ów spotkali się po raz czwarty. Kontynuowano dyskusję odnośnie spraw związanych z działaniami, jakie OWES-y prowadzą i chcą w przyszłości prowadzić, a także ze związanymi z tym kosztami. Cieszy fakt, że rozmowy nad sposobem rozwoju i promocji ekonomii społecznej w województwie łódzkim nabierają coraz większej przejrzystości, stają się konkretne. Planowane jest kolejne spotkanie, które bez wątpienia pozwoli wykonać kolejny krok naprzód.
Razem możemy więcej!
Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej z województwa łódzkiego, jako jedne z nielicznych w Polsce, podjęły się zadania wspólnej pracy nad przygotowaniem Wieloletniego Planu Działań na Rzecz Promocji i Upowszechniania Ekonomii Społecznej. Świadczyć to może o trosce o rozwój i promocję przedsiębiorczości społecznej, ale także o świadomości odgrywanej przez nich roli i ważności oferowanego wsparcia. Uczestnicy tych spotkań zdają sobie sprawę z barier, szczególnie tych formalnych, które mogą napotkać, ale jednocześnie chęć i możliwość tworzenia polityki społecznej jest silną motywacją do zaangażowania się w prace nad Wieloletnim Planem Działań na Rzecz Promocji i Upowszechniania Ekonomii Społecznej. Możliwość wprowadzania realnych zmian na terenie województwa łódzkiego, pobudzanie aktywności społecznej i zawodowej, uczenie cech przedsiębiorczości, kształtowanie i wzmacnianie współpracy międzysektorowej, czy upowszechnianie idei przedsiębiorczości społecznej w znacznym stopniu przyczynić się może do sukcesu założeń i celów Wieloletniego Planu. Należy jednak pamiętać, że jest to proces, który wymaga czasu. Wymaga rozmowy. Wymaga w końcu przejścia od słów do czynów…
Zespół Centrum KLUCZ, Instytut Spraw Obywatelskich
Źródło: Strona Centrum KLUCZ