Od pasji do zawodu! Trwa rekrutacja do Pomorskiej Szkoły Animacji Społecznej
To już kolejna edycja zajęć stworzonych specjalnie z myślą o lokalnych animatorkach i animatorach społecznych. PSAS jest częścią projektu Pomorska Animacja Społeczna 2.0 realizowanego przez Fundację RC, którego celem jest zachęcenie działaczy społecznych do wejścia na wyższy poziom wiedzy o animacji społecznej oraz zdobycie certyfikatu. Udział w PSAS jest bezpłatny. Rekrutacja jest dwuetapowa i potrwa do 07 kwietnia 2022.
Fundacja RC zajmuje się profesjonalizacją branży animacji społecznej od 2019 roku. Przez ten czas w zajęciach PSAS-u uczestniczyło blisko 50 osób. Dzięki długoletniemu doświadczeniu, w tym roku powstał kompleksowy program zajęć obejmujący zagadnienia, które pozwalają przekształcić pasję w zawód.
"Jesteśmy Harvardem Pomorza w kwestii animacji społecznej" - uśmiecha się Gosia Sokołowska, koordynatorka PSAS oraz projektu Animacja Społeczna 2.0 - "Chcemy uzbroić animatorki i animatorów, którzy zwykle działają z potrzeby serca, w narzędzia niezbędne do wejścia na wyższy poziom inicjatyw - pod kątem, chociażby diagnozowania potrzeb czy budowania partnerstw. Chcemy też zdjąć mit, że animatorzy zajmują się tylko organizacją festynów z watą cukrową i balonami."
Rekrutacja odbywa się dwuetapowo: pierwszy etap polega na wypełnieniu ankiety z krótkim opisem doświadczeń w pracy animacyjnej. Wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę o motywacji, celach rozwojowych, by zbadać, czy oferta odpowiada na potrzeby potencjalnego uczestnika.
Osoby, które ukończą szkołę podniosą świadomość własnych zasobów, możliwości oraz kompetencji, dzięki czemu będą w stanie wyznaczyć swoje ścieżki rozwoju. To bardzo ważne by taki animator potrafił podjąć świadomą decyzję, w jakiej roli, kiedy, na jaką rzecz i z kim chce współpracować. Udział w szkole będzie też okazją do zawarcia nowych znajomości, zdobycie nowych zasobów do pracy w społecznościach.
Jak się zapisać i co będzie w programie ?
Zapisy odbywają się poprzez formularz dostępny pod linkiem: https://forms.gle/UdFoFU4jhp42xJ3i6
Organizatorzy planują 7 zjazdów weekendowych w terminie od 23 kwietna do początku października. Program będzie obejmował następujące zagadnienia:
Organizatorzy planują 7 zjazdów weekendowych w terminie od 23 kwietna do początku października. Program będzie obejmował następujące zagadnienia:
- Prezentacje zrealizowanych inicjatyw - podsumowanie działań, wzajemna ewaluacja
- Praca z grupą - proces grupowy, role grupowe, struktury i organizacja pracy zespołu, skuteczna interwencja animacyjna w poszczególnych fazach rozwoju grupy
- Narzędzia wywierania wpływu – warsztat zdalny połączony z prezentacją możliwości zdalnego prowadzenia spotkań i warsztatów
- Komunikacja interpersonalna – komunikacja bez przemocy, aktywne słuchanie, komunikat „ja”, style komunikacji, udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej, radzenie sobie z sytuacjami konfliktowymi
- Środowisko lokalne – analiza środowiska lokalnego, korzystanie z zasobów lokalnych, sieciowanie, nawiązywanie partnerstw.
- 2 Warsztaty rozwoju osobistego – autodiagnoza, analiza własnych kompetencji i wyznaczanie celów rozwojowych, narzędzia pracy animatora/animatorki
Szczegółowy program oraz sylwetki trenerów opisane są na stroniehttps://tiny.pl/948ld
“Program został stworzony przy pomocy specjalistów oraz animatorów z Pomorza. Jest tak skonstruowany, aby nie było to przekazywanie wiedzy w formie monologu, ale aby każdy, kto skończy PSAS otrzymał narzędzia oraz doświadczenie w tworzeniu własnego wydarzenia animacyjnego. Praktyka to podstawa! Właśnie tu można to osiągnąć.” dodaje Sokołowska.
Pomorska Animacja Społeczna 2.0, zadanie jest współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Kontakt do koordynatorki : Małgorzata Sokołowska malgorzata.sokolowska@fundacjarc.org.pl
Co wiadomo o animacji społecznej?
Po francusku „animer” znaczy ożywić, tchnąć życie, obdarzyć duszą. Co doskonale tłumaczy główne założenia procesu animacji społecznej, czyli mobilizacji społeczności, wykorzystania ich potencjału, kształtowania grup, które pozytywnie zmienią lub wpłyną na zmianę otoczenia. Animatorka/animator społeczny to ktoś, kto wpływa na pewną wybraną społeczność, tak, by wytworzyła się więź oraz chęć wspólnego działania.
Źródło: Fundacja RC