Przekazywanie zadań organizacjom pozarządowym nie musi kojarzyć się ze stosem dokumentów i wdrażaniem skomplikowanych procedur nawet przy najmniejszych kwotach. Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i miastem Ustka, przygotowało Model Kontraktowania Usług Społecznych, który ma odczarować współpracę gmin z trzecim sektorem i sprawić, że będzie mogła przebiegać sprawniej i efektywniej.
W ramach projektu "Od partnerstwa do kooperacji" opracowanych zostało kilka konkretnych metod, które odpowiadają na realne potrzeby samorządów i ngo. Proponowane przez ekspertów rozwiązania zostały już przetestowane w siedemnastu różnej wielkości samorządach, a na przełomie roku, po ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wszystkim gminom w kraju zostanie udostępniony Poradnik, zawierający część teoretyczną oraz wersję interaktywną z narzędziami i niezbędnymi pomocami itp.
Obecnie jedną z barier są przepisy ustawy o działalności użytku publicznego. I samorządowcy, i przedstawiciele organizacji pozarządowych narzekają m.in., że bez względu na to, czy organizacja ma otrzymać kilkaset złotych, czy kilkadziesiąt tysięcy, musi złożyć ten sam zestaw dokumentów i przejść przez taką samą procedurę biurokratyczną.
Według CIO odpowiedzią na takie kłopoty jest zastosowanie Bonu na aktywność-regrantingu. W takim przypadku ułatwienie polega na tym, że cała pula środków trafia do jednej organizacji i teraz to ona, a nie samorząd, organizuje mniejsze konkursy o granty dla innych ngo oraz grup nieformalnych.
"Dzięki temu procedura ta może być o wiele prostsza, ponieważ organizacja nie jest zobowiązana do stosowania trybów ustawowych. Może więc przygotować przystępniejsze formularze i inne kryteria" – wyjaśnia Grażyna Bolewska, koordynatorka projektu "Od partnerstwa do kooperacji" ze słupskiego CIO. "Korzysta i samorząd, i organizacje pozarządowe" – dodaje.
Kolejny problem wynika ze sposobu funkcjonowania samorządu oraz systemu kontraktowania zadań. Obecny model powoduje, że w mniejszym stopniu zadania nastawione są na rozwiązanie konkretnego problemu, a bardziej na trwanie procesów realizacji. W efekcie, jak w przypadku chociażby funduszu antyalkoholowego, w nieskończoność wydaje się środki na to samo, a instytucje rozrastają się, nie doprowadzając do zmniejszenia skali występowania problemu.
W odpowiedzi na te kłopoty eksperci z CIO proponują kooperacyjne rozwiązywanie problemów, czyli zlecanie realizacji zadań w formie współpracy różnych podmiotów. W takim układzie samorząd określa problem oraz co i w jakim czasie chce osiągnąć. Ostatecznie współpracuje z partnerstwem, które proponuje zestaw działań, zmierzających do "zamawianego" efektu.
"Korzyścią ze stosowania tej formy jest efekt synergii, nowy podział zadań oraz możliwość wykreowania innowacyjnych form rozwiązywania 'starych' problemów" – wylicza Szymon Medalion, specjalista ds. upowszechniania CIO.
Projekt "Od partnerstwa do kooperacji" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum Prasowe PAP