Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Od lipca „koperty” tylko niebieskie. Czy wszystkie?
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Do 30 czerwca 2017 r. miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością powinny być niebieskie. Wiadomo o tym od niemal dwóch lat. Czy jednak samorządy zdążyły pomalować „koperty”?
- Miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością powinny być niebieskie z prostego powodu. Nie do końca jeszcze jako społeczeństwo rozumiemy, że tzw. koperty są szczególnymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością, które chcą samodzielnie funkcjonować i przemieszczać się – tłumaczy prezes Integracji Piotr Pawłowski. - Kolor niebieski jest powszechny w całej Europie. To nie jest polski pomysł, ale coś, co sprawdziło się już w wielu krajach. To rozwiązanie pozwoli uświadomić ludziom, że te miejsca parkingowe mają służyć tylko kierowcom i pasażerom z niepełnosprawnością, którzy potrzebują zaparkować swój samochód bliżej wejścia do urzędu, szpitala czy miejsca pracy – dodaje Piotr Pawłowski.
Przepisy też nie pozostawiają złudzeń. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 lipca 2015 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, czytamy:
- w przypadku znaku P-18, stosowanego w celu wyznaczenia miejsc postoju na części jezdni i chodnika oraz na wydzielonych parkingach bez ustalonych konstrukcyjnie stanowisk, „stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej”
Znak P-18, czyli białe linie wyznaczające miejsce postojowe
- w przypadku znaku P-24, stosowanego do oznakowania stanowiska postojowego dla osób z niepełnosprawnością, posiadających kartę parkingową, umieszcza się go „na nawierzchni barwy niebieskiej”
Znak P-24, czyli malowany na nawierzchni symbol osoby na wózku
Tyle teoria. A jak to wygląda w praktyce? Czy miasta malują na niebiesko?
- „Kopert” w mieście mamy około 130, w tym 100 w strefach płatnego parkowania – mówi Magdalena Korzeniowska, starszy specjalista do spraw inżynierii w Miejskim Zarządzie Dróg w Bielsku-Białej. - Zleciliśmy wykonanie oznakowania tych miejsc parkingowych do 30 czerwca, tak jak zakłada rozporządzenie. Wykonawca zapewnia nas, że mu się to uda. Mimo obiektywnych trudności, tego, że często tzw. koperty są zajęte przez cały dzień, udaje mu się pomalować ich średnio 10 dziennie. Widać, że te prace postępują.
- Przemalowaliśmy część miejsc parkingowych. Jesteśmy w trakcie procesu i zdajemy sobie sprawę z ważności tych przepisów – zapewnia też Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sosnowiec.
Według informacji z końca kwietnia 2017 r., w Polsce używanych jest 408 tys. 938 kart parkingowych (15 tys. 971 wydanych na dzieci, 389 tys. 109 dla osób dorosłych, 3858 dla placówek).
Przypominamy także kto i jak może obecnie starać się o wydanie karty parkingowej. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/186243
Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.