Jak co roku, przełom września i października to najbardziej gorący okres dla uczestników Pracowni Aktywności Obywatelskiej, którzy właśnie w tym czasie realizują różnorodne inicjatywy. Młodzi i aktywni z Polski, Ukrainy i Białorusi ruszyli na podbój swoich okolic – przy wsparciu przyjaciół i współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami wcielają w życie pomysły, opracowane na wcześniejszych warsztatach.
Wachlarz tematyczny tegorocznych projektów jest bardzo szeroki – od koncertów i warsztatów tradycyjnych robótek ręcznych, przez gry miejskie i wernisaże fotograficzne, po kawiarnie językowe i filmy promocyjne. Przykładowo w Polsce, w Dąbrowie Górniczej Przemysław Ogłaza zrealizował projekt „TrashArt – z dzikiego wysypiska śmieci do galerii sztuki“. Głównym zamysłem inicjatywy było wykorzystanie odpadów znalezionych w lesie, do stworzenia dzieł sztuki w innowacyjnym duchu art-cyclingu. Lokalni artyści zaprezentowali swoje prace podczas wystawy, która miała miejsce między 15 a 26 września w osiedlowym Pałacu Kultury Zagłębia Helikon. Przybyli goście mogli również wziąć udział w krótkich warsztatach zatytułowanych „Up-cycling. Zrób to sam“, podczas których pomysłodawcy wernisażu starali się udowodnić, że każdy z nas może stworzyć przedmioty codziennego użytku z korzyścią dla siebie i środowiska.
Niemalże w tym samym czasie, Anna Blyashyn udała się w magiczną ekspedycję po zakarpackich wsiach na Ukrainie w celu nagrania krótkiego filmu o charakterystycznych dla tego regionu obrzędach oraz dialektyzmach. Celem projektu było ukazanie kolorytu często już zapominanych regionalnych tradycji, które stanowią spoiwo wielu pokoleń. Fotografie wykonane podczas podróży cieszą się uznaniem i popularnością w mediach społecznościowych, co świadczy o zainteresowaniu młodych ludzi tą ważną tematyką.
Z kolei na Białorusi, 12 października, Vika Volobuyeva zorganizowała warsztaty z techniki decoupage dla wszystkich, którzy chcieli nauczyć się metod kreatywnego wykorzystania materiałów jednorazowego użytku. Swoją inicjatywą uczestniczka Pracowni chciała zwrócić uwagę na rosnący problem konsumpcjonizmu – okazuje się, że wiele rzeczy można wykorzystać na wiele sposobów.
Projektowy sezon wciąż trwa, a następne tygodnie zapowiadają się równie ciekawie, jak dotychczas. Przykładowo w Białymstoku, 26 października odbędzie się niepowtarzalny koncert muzyki alternatywnej, podczas którego na jednej scenie wystąpią młodzi muzycy z Polski, Ukrainy i Białorusi. Wyniki wszystkich projektów zostaną zaprezentowane już na początku listopada podczas warsztatów podsumowujących, które będą miały miejsce w ukraińskim mieście Cherkasy.