Fundacja Ari Ari kontynuuje program współtworzenia w regionie kaukaskim - systemu wsparcia dla organizacji pomagających osobom niewidomym i słabowidzącym. "Włączymy do współpracy organizacje z Gruzji, podejmujące podobną problematykę, wykorzystując doświadczenia ormiańskie i polskie".
Zaplanowaliśmy: wizytę studyjno-warsztatową w Gruzji specjalistów z Polski, uzupełnioną warsztatami muzykoterapii dla osób niewidzących oraz przeprowadzenie w Polsce szkoleń tyflo i kynoterapeutycznych dla trenerów, rehabilitantów i działaczy pozarzadowych z Gruzji.
Sytuacja osób niewidomych w Gruzji po rozpadzie Związku Radzieckiego uległa drastycznemu pogorszeniu. Przejawy zapaści są bardzo podobne w całym regionie. Upadły zakłady pracy zatrudniające niewidomych, wokół których koncentrowało się życie społeczne tego środowiska. Organizacje zrzeszające osoby niewidzące i słabowidzące, nie pełnią funkcji integrującej i aktywizującej. Nieznanych jest wiele rozwiązań, które w Polsce są już powszechne, np. stosowanie białych lasek czy psy-przewodnicy.
Program zakłada kształcenie specjalistów, którzy samodzielnie poprowadzą rehabilitację i terapię osób niewidomych oraz transfer doświadczeń i wiedzy dla gruzińskich organizacji. Realizacja projektu zakłada także praktyczne wsparcie działań gruzińskiego trzeciego sektora. Poprzez wspólną pracę przeprowadzimy wymianę doświadczeń z zakresu budowania i zarządzania organizacją pozarządową oraz prowadzenia działalności pomocowej w otoczeniu odmiennym kulturowo. Uzupełnieniem projektu będzie wspólne przygotowanie programu szkoleń dla trenerów "białej laski" i kynoterpii w Gruzji. Projekt jest częścią szerszych działań zmierzających do stworzenia systematycznej opieki pozarządowej na Kaukazie nad osobami niepełnosprawnymi.
Oczy szeroko zamknięte II realizowane są we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych dzięki dotacji w programie RITA, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Źródło: Fundacja Ari Ari