Oczekiwania Polek i Polaków wobec nowego Parlamentu Europejskiego
Bezpieczeństwo, migracje, polityka klimatyczna i środowiskowa, to tematy z którymi będą musieli zmierzyć się eurodeputowani i eurodeputowane. W More in Common sprawdziliśmy, jakie oczekiwania wobec nowo wybranych posłów i posłanek ma polskie społeczeństwo.
Badanie przeprowadzone 5-8 czerwca przez Opinia24 na zlecenie More in Common Polska na reprezentatywnej próbie 1001 badanych pokazuje, że na starcie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego dla Polek i Polaków priorytet będą miały kwestie związane z bezpieczeństwem. Największym wyzwaniem będzie natomiast poprawa Zielonego Ładu zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami.
– Ostry ton dyskusji w czasie kampanii nie zawsze oddawał rzeczywiste nastroje i podziały społeczne. Na przykład, w sprawach bezpieczeństwa widzimy szeroką, ponadpartyjną zgodę, aby europosłowie angażowali się na rzecz większej współpracy wojskowej w ramach Unii Europejskiej. W nieco mniejszym stopniu ten konsensus dotyczy wsparcia Ukrainy. Także w sprawie Zielonego Ładu Polki i Polacy mają co do przyszłości unijnej polityki klimatycznej dużo bardziej znuiansowane i jednocześnie życzliwsze podejście niż można by sądzić – komentuje Adam Traczyk, dyrektor zarządzający More in Common Polska.
Bezpieczeństwo i współpraca wojskowa
Agresja Rosji na Ukrainę i możliwe zagrożenie bezpieczeństwa Polski są najczęściej wskazywaną kwestią budzącą obawy Polek i Polaków. Stąd niemal 70% badanych oczekuje od europosłów i europosłanek zaangażowania na rzecz zwiększenia współpracy wojskowej pomiędzy państwami członkowskimi. Dodatkowo, łącznie 78% respondentów życzy sobie, aby ich przedstawiciele w Europarlamencie zabiegali o utrzymanie obecnego lub zwiększenie unijnego wsparcia dla Ukrainy.
Polityka migracyjna
W kwestii polityki migracyjnej dla polskiego społeczeństwa również najważniejsze jest bezpieczeństwo i zapewnienie poczucia kontroli. 39% badanych odpowiedziało, że oczekuje od polskich europarlamentarzystów zaangażowania na rzecz uzyskania pełnej kontroli nad tym, kto może migrować do Europy. Ograniczenia migracji do Europy chce 34% badanych, ale dla 19% najważniejsze jest zagwarantowanie humanitarnego traktowania i pełnego stosowania prawa do ubiegania się o azyl wobec osób przekraczających unijne granice.
Polityka klimatyczna i ochrona przyrody
Ponad połowa polskiego społeczeństwa oczekuje, że w nowej kadencji europarlament zajmie się wprowadzeniem poprawek do Europejskiego Zielonego Ładu. Polki i Polacy oczekują przede wszystkim: bardziej sprawiedliwego rozłożenia kosztów pomiędzy korporacje, przemysł, rolnictwo, najbogatszych i zwykłych obywateli, uproszczenia przepisów dotyczących uzyskania dotacji i zmniejszenia biurokracji, a także zwiększenia wsparcia finansowego dla najbardziej potrzebujących obywatelki i obywatelek. Negatywnie natomiast ocenili perspektywę rezygnacji z działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska.
– Polki i Polacy są przekonani, że choć Unia Europejska ma dobre intencje w kontekście przeciwdziałania zmianie klimatu, to źle wciela je w życie. Badani określili obecną unijną politykę klimatyczną jako chaotyczną i naiwną, ale jednocześnie niezbędną. Dlatego też oczekują, że nowi eurodeputowani zaangażują się w jej naprawę i będą działać na rzecz wprowadzenia poprawek do Europejskiego Zielonego Ładu, ale jednocześnie nie zrezygnują z ambitnych reform i aktywnego przeciwdziałania zmianie klimatu – komentuje Maria Wittels, badaczka More in Common Polska.
Źródło: Fundacja More in Common Polska