"Ocalić od zapomnienia"! Pod takim hasłem spotkali się historycy z młodzieżą w ramach projektu Fundacji Imperio. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
Spotkania cykliczne
Projekt "Pomorskie Spotkania z Historią" zaplanowano na okres dwóch lat. W kilku miastach woj. pomorskiego odbędzie się łącznie 10 spotkań, całość zostanie natomiast zwieńczona "I Kongresem Historycznym nad Słupią". Na każdym spotkaniu gościmy troje ekspertów z zakresu historii Polski i regionu. Wszystkie wystąpienia ukażą się również w formie drukowanej po zakończeniu cyklu spotkań. Książka "Pomorskie Spotkania z Historią" będzie trwałym elementem projektu i wzbogaci zbiory literatury poświęconej historii regionu.
Temat
"Ocalić od zapomnienia" - taki był temat przewodni spotkania. W jaki sposób pamiętamy wydarzenia historyczne? Jak badać i wykorzystać dla lepszego "zapamiętania" historii akta magistratów? Co działo się z tymi dokumentami w latach powojennych? Jak badać i dokumentować historię własnych przodków? Na te i wiele innych pytań odpowiadali prelegenci zaproszeni na spotkanie.
Fragmenty wystąpień zamieściliśmy na stronie www.fundacjaimperio.pl w zakładce projektu "Pomorskie Spotkania z Historią".
Prelegenci
Podczas spotkania prelekcje wygłosili:
prof. Wojciech Skóra z Akademii Pomorskiej w Słupsku
dr Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku
mgr Szymon Smentek (doktorant) z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku
Goście
Jak zwykle nie zawiedli uczniowie słupskich szkół średnich, którzy przybyli na spotkanie pod opieką swoich nauczycieli. Gościliśmy również grupę seniorów, dla których omawiane tematy miały nieco inny - bardziej sentymentalny wymiar. Kolejny raz udało się nam budować więzi pokoleniowe. Obecność osób, które pamiętają bo przeżyły pewne wydarzenia, a także obecność młodzieży, która powinna zadbać o pamięć historyczną - to wartość projektu, również w wymiarze wychowawczym.
Źródło: Fundacja Imperio