W jeden z wrześniowych weekendów w Konstancinie pod Warszawą spotkało się 18 osób z całej Polski, które zdecydowały się sprawdzić, jak w ich gminie wydawane są publiczne pieniądze na sport i wziąć udział w Obywatelskim Monitoringu Sportu (OMS) organizowanym przez SLLGO.
Od piątku do niedzieli rozmawialiśmy o tym, jak prowadzić monitoring, aby działał na rzecz dobra ogólnego i jak może on pomóc zbadać zarządzanie sportem w gminach. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami zastanawialiśmy się, gdzie w budżecie gminy kryją się pieniądze przeznaczane na sport, jakie dokumenty prawne regulują kwestie sportu w gminach czy na jakie bariery napotykają różne grupy chcące uprawiać sport. Padło wiele pytań - na część z nich uda nam się odpowiedzieć dopiero po zakończeniu monitoringu. Powodem tego jest fakt, że temat zarządzania sportem w gminach jest bardzo szeroki – świadczy o tym zarówno zakres planowanych działań, jak i doświadczenia uczestników i uczestniczek monitoringu, którymi dzielili się w trakcie szkolenia.
Dla osób biorących udział w OMS zostało przygotowane narzędzie internetowe, które pomoże im zbierać i analizować pozyskane informacje. Narzędzie zawiera spis zagadnień i pytań, na które Lokalni Strażnicy i Lokalne Strażniczki będą poszukiwać odpowiedzi w gminnych aktach prawnych, u urzędników gminy oraz poprzez prowadzenie samodzielnych obserwacji. Badanie będzie dotyczyło czterech obszarów:
- planowania i podejmowania decyzji o sporcie w gminie;
- zasobów sportowych gminy – obiektów należących do infrastruktury sportowej oraz podmiotów realizujących działania w zakresie sportu;
- finansowania sportu w gminie;
- informowania o sporcie przez gminę.
Działania monitoringowe będą trwały do końca grudnia i zakończą się opublikowaniem lokalnych raportów.
Źródło: Program Mocna Straż SLLGO