Obywatele dla Demokracji nauczyli mnie, że trzeba działać
ROGALSKA: Dzięki programowi Obywatele dla Demokracji uświadomiłam sobie, że każdy z nas, każdy Obywatel może dokonywać zmian. Dalej będę „stróżować”, będę zachęcać do tego innych mieszkańców. Uważam, że to nasz, obywatelski obowiązek być aktywnym.
Działania strażnicze nie są łatwe, a początkowo bywają nawet nieprzyjemne. Szybko dostaje się łatkę pieniacza i wywołuje ogólne niezrozumienie.
Co mi dali Obywatele dla Demokracji?
Trzy lata temu potrzebowałam od swojego urzędu gminy informacji, które pomogłyby mi nakreślić kierunek działania zarządzanej fundacji. Napotkałam mur i zupełną ignorancję. Tak trafiłam na pomoc Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Później zaangażowałam się w realizowane przez Watchdoga projekty, w tym monitoring spółek komunalnych finansowany z programu Obywatele dla Demokracji.
Udział w monitoringu spółek komunalnych wiele mnie nauczył. Kontakty z innymi uczestnikami projektów przyniosły wsparcie i pewność, że trzeba działać, trzeba zmieniać podejście „władzy” do mieszkańca.
Nie jesteśmy już wyśmiewani
Dziś wiem, że to był dobry kierunek. W efekcie powstała nieformalna grupa – Łódzka Koalicja na Rzecz Jawności. Każdy z nas sam wybiera sobie obszar, który wymaga zmiany, a grupa służy do wsparcia. Teraz tam, gdzie się pojawiamy, budzimy zainteresowanie i szacunek. Już nie jesteśmy ignorowani i wyśmiewani. Często zgłaszają się do nas mieszkańcy ze swoimi problemami i proszą o pomoc.
Łódzka Koalicja na Rzecz Jawności to już kilkanaście nowych osób. Taka lokalna, oddolna inicjatywa. We wrześniu 2016 roku zorganizowaliśmy sobie seminarium. Poznaliśmy się i wiemy, że możemy na siebie liczyć. Wymieniamy się doświadczeniami i wątpliwościami, a w razie potrzeby zjawiamy się na sesji, w sądzie, piszemy petycje, aby pokazać jak ważna jest sprawa, jak ważna jest zmiana.
Zmieniliśmy podejście władz do jawności
Co udało się zmienić? W Pabianicach spółki miejskie w końcu dorobiły się własnego Biuletynu Informacji Publicznej – Urząd miasta zaczął publikować rejestry umów.
Wójt Gminy Pabianice coraz sprawniej odpowiada na wnioski w ramach dostępu do informacji publicznej. Zaakceptował również nagrywanie sesji rady i publikację nagrań. Urząd Gminy w Dobroniu dość szybko i bez konieczności procesów w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym udziela wszelkich informacji. Nawet Urząd Wojewódzki w Łodzi nabrał szacunku do składanych wniosków.
W Bełchatowie i pobliskich Drużbicach nasi Jawniacy monitorują działania urzędów i szybko reagują w razie wątpliwości.
Dalej będę „stróżować”!
Dzięki programowi Obywatele dla Demokracji uświadomiłam sobie, że każdy z nas, każdy Obywatel może dokonywać zmian. Nie czuję już obaw przed udziałem w sesji, nie boję się pozwać urząd do sądu.
Dalej będę „stróżować”, będę zachęcać do tego innych mieszkańców. Uważam, że to nasz, obywatelski obowiązek być aktywnym i wpływać na zmiany.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Kontakty z innymi uczestnikami projektów przyniosły wsparcie i pewność, że trzeba działać, trzeba zmieniać podejście „władzy” do mieszkańca.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)