– Każde działanie wzmacniające równość i zachęcanie NGO-sów do takich przedsięwzięć ma ogromne znaczenie. Polacy nie ufają ani sąsiadom, ani państwu. Musimy przełamać tę złą tendencję – powiedziała Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz na konferencji otwierającej Program Obywatele dla Demokracji Fundacji Batorego i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
– To największy program, który będzie zarządzany przez organizacje pozarządowe. To dla nas ogromna odpowiedzialność i zarazem szansa. Organizacje mają nadzieję, że będzie on zarządzany inaczej niż projekty realizowane ze środków europejskich. Wyzwaniem dla nas będzie pogodzenie restrykcyjnych wymogów z elastycznym podejściem do tych, którzy o te środki będą się ubiegać – mówiła Ewa Kulik-Bielińska z Fundacji Batorego podczas wtorkowej konferencji.
To największy program dla organizacji pozarządowych spośród tych podobnego typu działających w Unii Europejskiej. W ciągu trzech lat Fundacja Batorego wspólnie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży rozdysponują 150 mln zł środków pochodzących z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Będą miały miejsce trzy konkursy grantowe: w 2013, 2014 i 2015 roku.
Program Obywatele dla Demokracji wesprze inicjatywy angażujące obywateli w życie publiczne, promujące otwartość, przejrzystość i odpowiedzialność instytucji publicznych, przeciwdziałające dyskryminacji, nietolerancji, mowie nienawiści oraz wykluczeniu społecznemu. 15% tych środków przeznaczonych zostanie na działania edukacyjne oraz pracę z dziećmi i młodzieżą.
Program koordynować będą: Anna Rozicka z Fundacji Batorego oraz Maria Holzer z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. – Funduszu będzie w dobrych rękach, w rękach fachowców – podkreśliła Ewa Kulik-Bielińska. – Mamy marzenie, by pokazać władzy, że możemy być partnerem w dysponowaniu funduszami. Chcemy też dać przykład na to, że środki unijne również można rozdawać w sensowny sposób – mówiła Ewa Kulik-Bielińska.
Pieniądze na projekty i wzmocnienie samych organizacji
Dotacje można uzyskać na projekty dotyczące pięciu wymienionych niżej obszarów tematycznych. Projekty mogą dotyczyć więcej niż jednego tematu.
Organizacje aplikujące o dotację na realizację projektów tematycznych mogą część dotacji przeznaczyć na działania nastawione na wzmocnienie i rozwój organizacji, budowanie stabilnych podstaw ich dalszego funkcjonowania, tworzenia perspektywicznych planów działania i finansowania, podnoszenia standardów pracy i zarządzania organizacją.
W każdej z powyższych pięciu ścieżek grantowych będzie można ubiegać się o dotacje na projekty oraz na wzmocnienie instytucjonalne organizacji.
W powyższych ścieżkach będą trzy konkursy otwarte, pierwszy nabór wniosków od 1 września 2013 roku.
Ponadto wyodrębniona została pula środków na tzw. projekty "systemowe", tj. takie, które przynieść mają pożytek całemu III sektorowi, podnosząc jakość i standardy działania organizacji pozarządowych i zwiększając zasięg ich oddziaływania. Tu będzie jeden konkurs grantowy, przyjmowanie wniosków 15 listopada 2013.
Dodatkowo Program udzielał będzie dotacji na zawiązanie partnerstwa z organizacjami z krajów darczyńców oraz na przygotowanie wspólnego projektu lub udział przedstawicieli z krajów darczyńców w prowadzonych projektach.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)