W czwartek 25 kwietnia rozpoczyna się w Serocku n. Narwią doroczny “duży” obóz naukowy dla stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Warsztaty, wykłady, własne prezentacje
Niemal setka stypendystek i stypendystów z całej Polski - uczniów zainteresowanych różnymi dziedzinami nauki - spotka się na 10 dni. Wspólnie będą pracować na wybranych warsztatach, zajęciach ogólnorozwojowych i dyskusjach nad własnymi referatami i prezentacjami, brać udział w wykładach znanych naukowców i spotkaniach z wybitnymi twórcami.
Ponieważ zdecydowana większość proponowanych punktów programu jest do wyboru, kadry obozu prowadzącej zajęcia i indywidualne konsultacje jest niemal tyle, co uczestników. Jest wśród niej bardzo wielu dawnych stypendystów, którzy - już jako studenci starszych lat, doktoranci lub uznani naukowcy - chętnie wracają na obóz, bo kiedyś wywarł na nich olbrzymie wrażenie.
W tym roku zajęcia dla stypendystów poprowadzą między innymi:
- prof. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk
- prof. Andrzej Dziembowski z IGiB UW i IBB PAN, laureat Nagrody FNP 2018 (tzw. “polskiego nobla”) i dawny stypendysta Funduszu
- prof. Małgorzata Grzegorzewska z Instytutu Anglistyki UW
- prof. Krzysztof Pachucki z Wydziału Fizyki UW, również laureat Nagrody FNP 2018
- prof. Daniel Wójcik z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, również dawny stypendysta
- prof. Krzysztof Zanussi, reżyser i scenarzysta
Wszyscy prowadzący zajęcia dla stypendystów Funduszu to wolontariusze. To również bardzo istotny sygnał dla stypendystów. Że można i warto działać społecznie na rzecz popularyzacji nauki i dzielenia się wiedzą z kolejnymi pokoleniami.
Wieloletnie tradycje
Od 36 lat działa w Polsce program pomocy zdolnym prowadzony przez stowarzyszenie naukowców, lekarzy, studentów i popularyzatorów nauki. Stypendyści Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci każdego roku biorą udział w wielu specjalistycznych warsztatach badawczych organizowanych wspólnie z czołowymi placówkami naukowymi PAN i na najlepszych uniwersytetach. Uczniowie z całego kraju otrzymują wsparcie przy organizacji własnych projektów badawczych i indywidualnych staży w najlepszych laboratoriach. Obozy naukowe organizowane są niemal od początku działania programu.
Fundusz przyjmuje do programu ok. 500 osób rocznie - decyzje o kwalifikacji są indywidualne, oceniający wnioski eksperci szukają nie tylko tych, którzy mają w szkole szóstki od góry do dołu. Fundusz zaprasza również uczniów, którzy pasjonują się jakąś dziedziną całkiem niezależnie od szkolnych wymagań.
Rekrutacja stypendystów odbywa się każdej wiosny na stronie fundusz.org/rekrutacja.
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci