25 kwietnia 2013 zaczyna się wiosenny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Ponad 130 zdolnych uczennic i uczniów z całej Polski spotka się, by przez kilkanaście dni rozmawiać o nauce i kulturze z najlepszymi polskimi naukowcami i twórcami. Od lat środowisko polskiej nauki z zapałem angażuje się w pracę z utalentowaną młodzieżą.
Uczestnicy programu pomocy wybitnie zdolnym mają już za sobą całą serię zajęć, które stowarzyszenie zorganizowało dla nich we współpracy z najlepszymi ośrodkami akademickimi w całym kraju. W ostatnim czasie odbyły się warsztaty informatyczne, chemiczne, fizyczne, biologiczne, przyrodnicze, matematyczne, a także seminaria humanistyczne.
Trwają ostatnie przygotowania do podwójnego obozu wielodyscyplinarnego w podwarszawskim Serocku n. Narwią. Podwójnego, bo równolegle odbywać się będzie "duży" obóz naukowy dla licealistów i "mały" obóz ogólnorozwojowy dla młodszych uczniów – z równie atrakcyjnymi zajęciami na poziomie uniwersyteckim. Tej wiosny minęła 30. rocznica uruchomienia programu pomocy wybitnie zdolnym, a obozy są największą w roku imprezą Funduszu. Kiedyś odbywały się w Jadwisinie nad Zalewem Zegrzyńskim, potem - wiele lat w Świdrze (k. Otwocka). Od niedawna najzdolniejsi uczniowie spotykają się w Serocku - dosłownie po sąsiedzku z parkiem jadwisińskim.
Na spotkania z nimi zaproszono wybitnych profesorów i znakomitych gości. Będą też konsultacje i tradycyjne podwieczorki, na których można porozmawiać z gośćmi obozu. Będą referaty uczestników, wieczorki poetycko-muzyczne, codzienne zajęcia sportowe i – z pewnością – niespodzianki.
Wszyscy prowadzący pracują z młodzieżą za darmo, mimo wielu obowiązków zawodowych. Najbardziej zapracowani profesorowie chętnie przygotowują zajęcia dla utalentowanych nastolatków i podkreślają, że rozmowy w Serocku są bardziej satysfakcjonujące niż praca ze studentami. I poziom bywa wyższy!
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci