Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 1 stycznia 2003 roku obowiązuje nowe rozporządzenie o zwolnieniu od podatku zwrotu należności za delegacje służbowe. W wyniku zmian podatkiem objęte osoby niebędące pracownikami, także wolontariusze.
Do końca 2002 roku obowiązywały przepisy, na mocy których "do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra" diety były wolne od podatku od dochodów osobistych dla wszystkich. Od 1 stycznia 2003 roku w wyniku noweli z 27 lipca 2002 roku do ustawy o podatku od dochodów osobistych w art. 21 ust. 1 pkt 16 zwolnienia ograniczono wyłącznie do pracowników.
Minister finansów skorzystał jednak z możliwości zaniechania poboru podatków od diet i innych należności związanych z podróżą, ale tylko wybiórczo w stosunku do niektórych grup podatników. Z ulgi tej skorzystają m. in.
Minister finansów skorzystał jednak z możliwości zaniechania poboru podatków od diet i innych należności związanych z podróżą, ale tylko wybiórczo w stosunku do niektórych grup podatników. Z ulgi tej skorzystają m. in.
- członkowie związków zawodowych, organizacji pracodawców, samorządów zawodowych i gospodarczych w związku z realizacją przez nich celów statutowych owych organizacji, działających zgodnie z ustawami normującymi ich tworzenie i funkcjonowanie,
- osoby działające w imieniu osób prawnych będących członkami wskazanych organizacji (tj. związków zawodowych, organizacji pracodawców, samorządów zawodowych i gospodarczych) realizujących ich cele statutowe,
- osoby wymienione w art. 13 pkt 5, 7 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pełniących obowiązki na podstawie wyboru, powołania dokonanego zgodnie z odrębnymi przepisami.
W ostatnim punkcie mowa o osobach:
- wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powołania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek,
- należących do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (spółek z o.o., akcyjnych, spółdzielni, stowarzyszeń, fundacji), niezależnie od sposobu ich powołania,
- uzyskujących przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.
Oznacza to, że z nieznanych powodów od podatku nie zostali zwolnieni zleceniobiorcy.
Obecnie w polskim prawie nie jest uregulowany status osób, które pracują na zasadzie wolontariatu. Powszechne jest zawieranie z wolontariuszami "Umowy-zlecenia o pracę wolontarystyczną", na podstawie której do tej pory wypłacane były m. in. diety. Wolontariusz jest więc zleceniobiorcą, któremu nie przysługuje w kontekście nowych przepisów zwolnienie.
Jak podaje "Rzeczpospolita" w artykule "Zwolnienia dla wybranych" ministrowi finansów znany był problem wolontariuszy. 12 grudnia 2002 roku na ręcę ministra Grzegorza Kołodki złożony został list Związku Harcerstwa Polskiego w tej sprawie.
Wolontariuszy można by np. uznać za osoby, które korzystałyby ze zwolnienia jako wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, ale bez precyzowania sposobu powołania tych osób.
Większość wolontariuszy, pracujących w organizacjach charytatywnych, nie jest bowiem w rozumieniu polskiego prawa powoływana do pełnienia swych obowiązków.
Trudno zrozumieć dlaczego ministerstwo finansów zwalnia z podatku grupy bogatych podatników, jak przedstawiciele rad nadzorczych spółek, z drugiej strony nakładając go na osoby, których dochody osobiste z reguły nie są zbyt wysokie. Największe grupy wolontariuszy to osoby młode (studenci, uczniowie) oraz osoby w wieku emerytalnym. Tym bardziej trudno zrozumieć to działanie, gdyż według strategii rządowej, mającej ograniczyć bezrobocie wśród osób młodych ("Pierwsza praca") wolontariat jest jednym z pięciu działań aktywizujących absolwentów na rynku pracy.
Nie każdy jest wrażliwy społecznie i nie każdy rozumie potrzebę pomagania innym. Jednak niespójność realizacji własnej strategii, lub niefrasobliwość urzędników jest ewidentną porażką rządzących.
Kwestie różnego rodzjau opodatkowania wolontariuszy może uregulować "Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie". Trudno jednak przewidzieć kiedy wejdzie w życie.
Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we współpracy z portalem organizacji pozarządowych www.ngo.pl przygotowuje akcję protestacyjną w sprawie tego rozporządzenia.
Źródło: inf. własna
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.