7 lutego 2012 r. ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodziło Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasło przewodnie tegorocznych obchodów – „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie” - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, iż Internet powinien być elementem łączącym pokolenia, że można razem z najmłodszymi poznawać korzyści z surfowania.
W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas oraz Rzecznik Praw dziecka Marek Michalak.
Z badań przeprowadzonych z dziećmi w wieku 9-16 lat w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi mu pomóc w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w Internecie, a prawie połowa nigdy nie dała wskazówki dziecku co zrobić, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi online. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek korzystało z Internetu wspólnie z rodzicami.
Dlatego też hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu – „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie” - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, iż Internet powinien być elementem łączącym pokolenia, że można razem z najmłodszymi poznawać korzyści z surfowania.
Obchodom DBI towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna. Opracowany na jej potrzeby spot promocyjny opiera się na motywie wspólnego poznawania wirtualnego świata przez młodsze i starsze pokolenia.
Centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 w Polsce była konferencja dla mediów oraz osób zawodowo zajmujących się tą dziedziną, zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa młodych internautów.
Podczas konferencji przedstawiono, jak świat i Polska świętuje DBI. Omówione zostały najnowsze inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online, takie jak: kampania „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu” realizowana przez FRSI, Microsoft, Fundację Orange oraz FDN; projekt edukacyjny dla przedszkolaków Necio.pl prowadzony przez FDN we współpracy Fundacją Orange; projekt edukacyjny „Przygody Plika i Foldera w Sieci” zrealizowany przez NASK we współpracy z MSWiA. Na podstawie badań EU Kids Online II przedyskutowano również mity o aktywności dzieci w Internecie.
Zobacz relację wideo z tego wydarzenia.
Dzień Bezpiecznego Internetu na specjalnej stronie INSAFE: www.saferinternetday.org