W sobotę 4 grudnia 2010 w Kielcach, odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Plan obchodów już od rana był bardzo napięty.
Od godziny 9.00 w kościele p.w. Św. Józefa Robotnika przy ul. Turystycznej została odprawiona uroczysta msza św. z udziałem członków kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetyków, oraz zaproszonych gości.
Następnie od godz. 10.00 do 11.30 Diabetycy zebrali się w stołówce Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na mały poczęstunek, po którym udano się do sali obrad.
Po powitaniu zaproszonych gości zebrani zabierali głos w dyskusji, z której wynikało, że na cukrzycę, zaburzenie metaboliczne, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, cierpi na świecie około 300 mln osób. Liczba nowych zachorowań rośnie jednak w tak dramatycznym tempie, że Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, iż, w 2030 r. liczba ta wyniesie około 450 mln. W latach 1985-2007 liczba chorych na cukrzycę wzrosła aż pięciokrotnie. Ma to duży związek ze starzeniem się społeczeństw i przejmowaniem przez coraz większe rzesze ludzi "zachodniego" stylu życia, który charakteryzuje wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, przewlekły stres. Aż 90 proc. przypadków choroby stanowi, bowiem cukrzyca typu 2, na którą narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, prowadzące siedzący tryb życia. Odzwierciedla to choćby ostatni raport polskiej Koalicji na Rzecz Walki Cukrzycą, z którego wynika, że wskaźnik masy ciała (BMI) statystycznej chorej z cukrzycą w Polsce wynosi 30, co oznacza pierwszy stopień otyłości, a dla statystycznego mężczyzny z cukrzycą wynosi 28, co oznacza nadwagę z zagrożeniem otyłością. U kobiet chorych na cukrzycę częściej niż u panów występuje otyłość olbrzymia - 5 proc. badanych ważyło więcej niż 100 kg, przy średnim wzroście tej grupy 160 cm. Fakt, że mamy coraz więcej chorych na cukrzycę jest ściśle związany z coraz większą liczbą osób otyłych. Problem ten dotyczy również Polski. Niestety, nasze władze nie prowadzą żadnych działań, które mogłyby pomóc w zahamowaniu epidemii otyłości. Przykład wielu krajów zachodnich pokazuje, że w walce z otyłością żadne oddolne inicjatywy nie przyniosą skutku, jeżeli nie jest w nią zaangażowany również rząd. W Polsce liczba chorych na cukrzycę jest szacowana na 2, 6 mln, z czego 750 tys. żyje bez świadomości choroby i nie leczy się. Tymczasem, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Osoby z grup ryzyka, tj. otyłe i z nadwagą, z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia, zaburzeniami lipidowymi (wysoki cholesterol), mające krewnych z cukrzycą (uwarunkowania genetyczne) powinny mieć pomiar glukozy wykonywany przynajmniej raz w roku.
W następnym punkcie programu wręczono odznaczenia i dyplomy wyróżnionym członkom Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Wszyscy zebrani z zainteresowaniem wysłuchali części artystycznej w wykonaniu zespołu klezmerskiego „Chmielnikers", który powstał w lutym 2004 roku w Chmielnickim Centrum Kultury.
Po wyprowadzeniu z Sali obrad pocztów sztandarowych przeniesiono się do holu głównego gdzie uczestniczono w poświęceniu opłatków, po czym wspólnie składano sobie nawzajem życzenia.
Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym bardzo smacznym obiedzie.