O zbiórkach publicznych i efektach z realizacji zadań
Mimo wakacyjnej aury, w Kancelarii Prezydenta rozmawiano w czwartek o dwóch istotnych z punktu widzenia organizacji sprawach: nowych przepisach dotyczących zbiórek publicznych oraz propozycjach wprowadzenia rozliczania za efekty wykonania zadania publicznego.
– Celowo zorganizowaliśmy to spotkanie nie zważając na sezon urlopowy, ponieważ zależy nam, aby tam, gdzie udało się już dojść do pewnych uzgodnień i porozumień, przyspieszyć finałowe rozwiązania – mówił doradca prezydenta RP Henryk Wujec, witając gości przybyłych na spotkanie Forum Debaty Publicznej „Społeczeństwo obywatelskie, kapitał społeczny”, które odbyło się 2 sierpnia 2012 r. w Kancelarii Prezydenta RP.
Dyskusja toczyła się wokół dwóch głównych tematów: przygotowywanych w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji nowych regulacji dotyczących organizacji zbiórek publicznych oraz propozycji wprowadzenia alternatywnego sposobu rozliczani zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym (na podstawie osiągniętych rezultatów działań, a nie jedynie poprawności proceduralno-księgowej).
Pod koniec sierpnia - założenia do ustawy o zbiórkach publicznych
– Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, będzie jedną z najbardziej liberalnych w Europie – mówiła Ewa Kulik-Bielińska z Forum Darczyńców. – Te przepisy uwolnią ofiarność publiczną, przyczynią się do zdemokratyzowania narzędzi fundraisingowych, zwiększą niezależność organizacji pozarządowych.
Jednocześnie jednak zliberalizowanie tych przepisów postawi przed organizacjami bardzo poważne zadanie: doprowadzenie do większej rozliczalności pozyskiwanych pieniędzy.
Dyskusja nad przedstawionymi przez MAiC propozycjami pokazała jednak, że nie łatwo będzie przekonać posłów i senatorów (którzy ostatecznie w sejmie zajmą się przygotowaną ustawą) do tak daleko idącej deregulacji.
Rozliczać z efektów, a nie z faktur
Nieco mniej emocji wywołał wśród zebranych temat wprowadzenia alternatywnego sposobu rozliczania zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym. W skrócie: chodziłoby o to, aby samorządy mogły rozliczać organizacje z realizacji zadania publicznego nie jedynie na podstawie dokumentów księgowo-finansowych, ale na postawie osiągniętych rezultatów. Jedna z zasadniczych zmian polegałaby na tym, ze organizacja rozliczająca się z efektów swego działania, w sprawozdaniu końcowym składałaby jedynie oświadczenie, że pozyskane środki wykorzystała na realizację zadania. Nie musiałaby już załączać całej dokumentacji finansowej.
Propozycje dokonania odpowiednich zmian w rozporządzeniu do Ustawy o działalności pożytku publicznego zostały przygotowane podczas trzydniowych warsztatów przeprowadzonych przez Fundację Stocznia. W warsztatach brali udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz samorządów. W zamyśle inicjatorów nowe rozwiązania miałyby póki co charakter fakultatywny: korzystałyby z nich chętne samorządy, pozostałe – mogłyby stosować dotychczasowe procedury.
– Uczestniczyłem w pracach nad tymi propozycjami. Bardzo mi się one podobają. Zrobię wszystko, aby udało się te zmiany wprowadzić – zadeklarował Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej, współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego.
– Nie istnieją możliwości prawne przekazania przez samorząd środków publicznych, które będą rozliczane w inny sposób niż za pomocą faktur – studził zapał Lucjan Brudzyński ze Związku Harcerstwa Polskiego, który opierał się na swoich doświadczeniach z Sopotu, gdzie wraz z tamtejszym samorządem badał ten temat. – Moim zdaniem będzie się to więc wiązało nie tylko ze zmianą rozporządzenia do ustawy o działalności pożytku publicznego, ale ze zmianami w kilku innych ustawach.
Podczas dyskusji zwracano uwagę, że do zmian w sposobie rozliczania będą się musiały przekonać nie tylko samorządy, ale także organizacje pozarządowe, którym nierzadko brakuje wiedzy i umiejętności potrzebnych do odpowiedniego wskazania i opisania rezultatów swojego działania.
Pobierz
-
201208031616220966
791084_201208031616220966 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna