Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
13 lipca w Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu (www.silesius.org.pl) odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicielki Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh): Ninę Mocior i Katarzynę Czyż. Mówiły one o wolontariacie w kontekście solidarności z drugim człowiekiem oraz projektach realizowanych przez ChSCh w Rwandzie (http://www.chsch.pl/aktualnosci/projekt-evs/).
Zajęcia zorganizowane przez dom spotkań prowadzone były dla uczestników wymiany polsko-rosyjskiej. Uczestnikami była młodzież z Polski i Rosji w wieku 17-20 lat.
Podczas warsztatów mówiono m.in. o wolontariacie międzynarodowym i solidarności globalnej, wyjaśniono, czym są Milenijne Cele Rozwoju (http://pl.wikipedia.org/wiki/Milenijne_Cele_Rozwoju), prowokowano do zastanowienia się nad globalnymi zależnościami i wzajemnym wpływem na swoje życie mieszkańców różnych części świata, zwłaszcza zależnościami między krajami Globalnego Południa a krajami rozwiniętymi.
Katarzyna Czyż opowiedziała o akcji EVS (European Voluntary Service – Wolontariat Europejski) – zasadach programów, możliwościach wyjazdów, krajach partnerskich dla projektów wolontariackich. Następnie Nina Mocior opowiedziała o swoim projekcie EVS w Rwandzie, który realizowała wraz z Krzysztofem Suchowierskim od stycznia do maja tego roku. W ramach EVS ChSCh od kilku lat jako organizacja akredytowana wysyła młodych wolontariuszy do pracy poza granicami Polski, prowadząc projekty m.in. na Ukrainie i w Rwandzie. W tym ostatnim kraju z powodzeniem współrealizowała projekt Tubakire – szkoły podstawowe bez barier dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo (http://adra.pl/news/696/), prowadziła projekt kursów pierwszej pomocy dla nauczycieli (http://www.chsch.pl/aktualnosci/628/), a obecnie realizuje dwa nowe przedsięwzięcia – budowę toalet w szkołach z uwzględnieniem potrzeb dzieci niepełnosprawnych (http://www.chsch.pl/aktualnosci/rwanda-w-walce-o-godne-warunki-zycia-i-nauki,771/ ), oraz – wspólnie z Krakowskim Instytutem Rozwoju Edukacji (http://www.instytut-kire.info/) – szkolenia dla nauczycieli i rodziców dzieci słabo widzących i niewidomych (http://www.chsch.pl/aktualnosci/rwanda-rozjasnic-mrok,770/). Obydwa projekty są współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r.
Uczestnicy warsztatów powiększyli ponadto swoją wiedzę na temat problemów Afryki i globalnego południa. W spotkaniu brało udział 18 młodych osób.
Czytaj o projekcie EVS: www.dzieci.chsch.pl/projekt-evs
(aw)
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.