O wielkiej historii w małej wsi – Krzyżowa w 14 filmach
Krzyżowa, licząca około 250 mieszkańców wieś, znajdująca się w powiecie świdnickim na Dolnym Śląsku, jest siedzibą jednego z największych w Europie Międzynarodowych Domów Spotkań Młodzieży. W Krzyżowej znajduje się również dziedziniec, na którym znak pokoju przekazali sobie Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl; jest dom, w którym w czasach II wojny światowej spotykali się niemieccy antyhitlerowcy oraz stacja kolejowa wybudowana specjalnie na przyjazd cesarza Niemiec Wilhelma II.
Ta niezwykle barwna i bogata historia niewielkiej Krzyżowej nie jest powszechnie znana, ma to zmienić powstały właśnie Filmowy Przewodnik po Krzyżowej zrealizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Przewodnik składa się z 14 odcinków – krótkich, kilkuminutowych filmów. Każdy z nich poświęcony jest wybranemu wydarzeniu z historii Krzyżowej, miejscu, które warto zobaczyć bądź działalności Fundacji „Krzyżowa”. Jeden z odcinków dotyczy między innymi Mszy Pojednania, która odbyła się na dziedzińcu nieistniejącej jeszcze wówczas fundacji, zgromadziła około 7 tysięcy ludzi i stała się milowym krokiem w normalizacji stosunków polsko-niemieckich po II wojnie światowej. We mszy uczestniczyły głowy państw – premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz RFN Helmut Kohl.
Miłośników architektury z pewnością zainteresuje odcinek Przewodnika Filmowego poświęcony miejscowemu pałacowi, a badacze lokalnej historii z zaciekawieniem obejrzą odcinek o rodzinie von Moltke czy Kręgu z Krzyżowej – tajnej organizacji antyhitlerowskiej, która spotykała się między innymi w Domu na Wzgórzu w Krzyżowej.
Każdy z odcinków Filmowego Przewodnika dostępny jest w wersji polskiej z angielskimi napisami oraz w wersji niemieckiej, dlatego przewodnik adresowany jest do szerokiego grona odbiorców. Powstał głównie z myślą o młodzieży, jako narzędzie edukacyjne, z którego mogą korzystać nauczyciele podczas lekcji historii lub języka niemieckiego oraz pracownicy Fundacji „Krzyżowa” w ramach realizacji różnych młodzieżowych projektów, zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. Jednakże treść przewodnika jest interesująca również pod względem turystycznym, dlatego stanowi ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych zwiedzaniem Dolnego Śląska. Każdy z filmów można obejrzeć bezpłatnie na stronie history.krzyzowa.pl oraz na kanale YouTube: youtube.com/user/fundacjakrzyzowa.
Filmy zostały zrealizowane przez pracowników Fundacji „Krzyżowa” oraz firmę Fisheye Productions i sfinansowane ze środków Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.
Odcinki Filmowego Przewodnika po Krzyżowej:
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Zespół pałacowo-folwarczny w Krzyżowej
Źródło: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego