27 sierpnia 2002 przebywał w Przemyślu z wizytą roboczą Jaime Ruiz de Santiago – przedstawiciel w Polsce Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
Towarzyszył mu Wojciech Trojan, prawnik polskiego przedstawicielstwa UNHCR oraz Ernest Ziemkiewicz, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Mimo napiętego programu wizyty goście znaleźli czas na spotkanie z wolontariuszami i członkami stowarzyszenia Parlament Młodzieży.
Na spotkaniu Jaime Ruiz de Santiago przybliżył wymagania, jakie stawia Konwencja Genewska z 1991 roku państwom, które ją ratyfikowały (także Polsce) w stosunku do uchodźców i osób proszących o przyznanie takiego statusu. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z działalnością UNHCR w Polsce i najważniejszymi problemami, jakie stoją przed tą instytucją ONZ.
Znaczna część spotkania poświęcona była prowadzonemu przez Parlament Młodzieży we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego i Helsińską Fundacją Praw Człowieka projektowi Monitoringu Granic. Ernest Ziemkiewicz z HFPC przybliżył cele tego przedsięwzięcia oraz zasady, jakimi mają się kierować ankieterzy uczestniczący w projekcie.
Młodzież była zainteresowana problemami, z jakimi boryka się ambasador w swojej pracy w Polsce oraz tym, jak nasz kraj wypada na tle innych w kwestii przestrzegania praw uchodźców.
Źródło: Parlamemt Młodzieży