"Na kontach projektów powstają salda zerowe, a organizacje tracą możliwość regulowania zobowiązań wobec pracowników, płatności za media, czynsze itd. Są zmuszone do zaciągania kredytów i pokrywania kosztów z innych środków przeznaczonych na działalność statutową" - wymienia Agata Wiśniewska z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w rozmowie z Beatą Lisowską z "Gazety Prawnej" (18 września 2009 r.).
– Szczególnie dotkliwe są nawet kilkumiesięczne opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy. Dotyczy to różnych województw. Takie sygnały mieliśmy z Dolnego Śląska, Wielkopolski i Mazowsza, a ostatnio z Pomorza. Zdarzały się np. sytuacje, że organizacje realizujące w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) tzw. małe projekty, o wartości maksymalnej 50 tys. zł, otrzymywały dofinansowanie już po zakończeniu projektu.
Czyli kredytowały ich wykonanie?
– Tak. Opóźnienia dotyczą wszystkich, ale w przypadku organizacji pozarządowych jest to o tyle trudna sytuacja, że może prowadzić do utraty płynności finansowej. Organizacje często nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie posiadają rezerw. Również z opóźnieniem przekazywane są kolejne transze na realizację projektów." - czytamy w Gazecie Prawnej.
Wśród najczęściej sygnalizowanych problemów, jakie zgłaszają instytucje realizujące projekty europejskie w województwie mazowieckim (dane zebrane zostały na pomocą badania ankietowego przeprowadzonego wśród instytucji, którym Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyznała dofinansowanie od 2007 roku - przyp. red.) pojawiały się:
- problemy związane z częstą rotacją opiekunów, czyli osób wyznaczonych do pomocy projektodawcom,
- długi czas oczekiwania na decyzje lub odpowiedzi na pytania projektodawców,
- rozbieżności w odpowiedziach jednostki wdrażającej na takie same pytania,
- niezrozumiałość dokumentacji konkursowej.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zrzesza organizacje z całej Polski, prowadzące swoją działalność na szczeblu lokalny regionalnym i ogólnopolskim, także organizacje wspierające. Organizacje członkowskie prowadzą działalność w różnych dziedzinach, co czyni Federację jedynym w swoim rodzaju ponadbranżowym związkiem stowarzyszeń, fundacji i porozumień.
Swoje działania realizuje poprzez:
- promowanie zmian legislacyjnych poprawiających warunki funkcjonowania III sektora,
- wzmacnianie rzecznictwa poprzez konsultacje wewnątrzsektorowe,
- partnerstwo i współpracę z innymi środowiskami.