W obecnych czasach można wszystko kupować, ale czy to o to chodzi w organizacjach? Czy nie ważniejsze jest kształtowanie kontaktów społecznych i budowanie relacji? Dzięki posiadanym kontaktom prywatnym osób związanych z organizacją i relacjom nawiązanym przez organizację można naprawdę dużo zrobić. To właśnie sieci są nośnikiem informacji o najważniejszych obszarach działań organizacji pozarządowych.
Śląska Sieć 3 sektora jest dzieckiem unijnego projektu, które w stan dorosłości weszło bardzo szybko – już po 5 miesiącach od rozpoczęcia działań projektowych powstał zarys statutu i odbyło się zebranie założycielskie. Po kolejnych 4 miesiącach uzyskaliśmy wymarzony wpis do KRS i mogliśmy z impetem rozpocząć działania. Mamy dużo planów i pomysłów na ciekawe inicjatywy, ale…
Brzmi znajomo? Pewno w życiu każdej organizacji po okresie euforii związanej z pozytywnym zakończeniem procesu rejestracji przychodzi czas na refleksję i szczegółową analizę zobowiązań, których podjęły się osoby zarządzające tym nowym tworem. W większości nowo powstające organizacje mają „bardzo szeroko” napisane statuty, tak aby nie „zawęzić sobie” możliwości aplikowania o środki, co skutkuje tym, że trzeba podjąć decyzję w jakim kierunku będzie się rozwijała organizacja. Do tego dochodzi problem z księgowością oraz inne wymogi narzucone ustawowo organizacjom pozarządowym: np. zgłoszenia do GIODO i CIT-8, które pewnie dla niejednego członka zarządu stanowią źródło koszmarów sennych. Okazuje się, że rzeczy związane z „papierologią” pochłaniają sporą część czasu, który powinien zostać przeznaczony na działania merytoryczne. Kolejnym wyzwaniem dla młodych organizacji jest pozyskanie zasobów do realizacji swoich działań.
Zasoby w organizacjach
Myśląc o tym, że organizacje potrzebują zasobów, celowo nie ograniczajmy się tylko do zasobów finansowych. Najczęściej młodym organizacjom są potrzebne zasoby ludzkie i zbudowanie stałego zespołu współpracowników, na których zawsze będzie można liczyć, gdy np. potrzeba przygotowania plakatu promującego imprezę czy zrobienie kilku zdjęć na stronę internetową. Pieniądze są ważne i potrzebne, ale nie są najważniejsze – najczęściej jest tak, że jeżeli za szybko pojawią się w organizacji, która nie ma zgranego zespołu współpracowników, to pojawiają się pierwsze konflikty na tle finansowym. W przypadku organizacji założonych przez osoby niemające wcześniejszego doświadczenia w realizacji projektów dobrze jest, aby organizacja najpierw pozyskiwała małe granty na projekty, a gdy uda się je z sukcesem zrealizować i rozliczyć, wtedy sięgała po większe.
Alternatywy dla konsumpcji
W obecnych czasach można wszystko kupować, ale czy to o to chodzi w organizacjach? Czy nie ważniejsze jest kształtowanie kontaktów społecznych i budowanie relacji? Dzięki posiadanym kontaktom prywatnym osób związanych z organizacją i relacjom nawiązanym przez organizację można naprawdę dużo zrobić. To właśnie sieci są nośnikiem informacji o najważniejszych obszarach działań organizacji pozarządowych. Sieci są zakładane przez osoby mające dużą wiedzę o sektorze pozarządowym: wiedzy o tym do kogo się zwrócić, gdzie uzyskać darmową salę, co się obecnie dzieje w sektorze, itp. Dodatkowo sieci same posiadające różne zasoby udostępniają je swoim członkom.
O Śląskiej Sieci 3 sektora
Śląska Sieć 3 sektora systematycznie buduje swoje zasoby, tak aby świadczyć usługi na wysokim poziomie dla swoich członków. Realizujemy działania informacyjne, promujemy inicjatywy, rekomendujemy osoby do ciał dialogu obywatelskiego, pomagamy rozwiązywać różne problemy, a dzięki realizacji projektu „Widoczni w sieci”, który został dofinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, wypożyczamy sprzęt deficytowy w organizacjach, czyli namiot, lekkie składane krzesła oraz stoły.
Zapraszamy do kontaktu osoby i organizacje zainteresowane współpracą.
Razem możemy więcej!
Źródło: Stowarzyszenie Śląska Sieć 3 Sektora