#StolenMemory – wyjątkowy projektem edukacyjny, który łączy informacje źródłowe, wspomnienia oraz jest okazją do aktywnego poszukiwania i zbierania informacji o losach ofiar prześladowań nazistowskich.
Od 25 lutego do 1 marca 2024 r. w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się druga edycja zakrojonego na szeroką skalę projektu #StolenMemory, organizowanego przez Powiatową Szkołę Zawodową Stormarn (Berufliche Schule des Kreises Stormarn) w Bad Oldesloe we współpracy z różnymi szkołami partnerskimi z Polski i Ukrainy.
Projekt odbywa się jednocześnie w sześciu różnych lokalizacjach w Niemczech i Polsce i gromadzi młodych ludzi z Polski, Niemiec i (w niektórych miejscach) z Ukrainy. Łącznie 75 uczniów i uczennic z Bad Oldesloe, Pustkowa (Zespół Szkół Zawodowych), Dębicy (I Liceum Ogólnokształcące) i Kijowa (Ihor Sikorskyi Aero-Space Lyceum) podróżuje do Krzyżowej, aby spędzić tydzień na poznawaniu się, wymianie pomysłów i pracy nad kampanią #StolenMemory w małych międzynarodowych grupach.
Kampania #StolenMemory jest projektem Arolsen Archives. Jego celem jest odnalezienie członków rodzin byłych więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych w celu zwrócenia im rzeczy osobistych przechowywanych w Arolsen Archives, które zostały odebrane ich krewnym w obozie koncentracyjnym przez narodowych socjalistów. W ten sposób do rodzin wracają ważne pamiątki. Uczniowie aktywnie w tym pomagają. Podczas tygodnia projektowego zapoznają się z losami i biografiami byłych więźniów ze swoich regionów, tworzą posty i korzystają z mediów społecznościowych w celu poszukiwania członków rodzin.
„Biżuteria, zdjęcia, dokumenty – naziści konfiskowali wszystkie rzeczy osobiste osób osadzanych w obozach koncentracyjnych. Do dziś zachowało się kilka tysięcy takich przedmiotów. Odnajdujemy rodziny ofiar i zwracamy im te rzeczy”.
[cytat ze strony https://www.stolenmemory.org/pl/]
Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Civil Society Cooperation.
Źródło: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego