O projekcie „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna”
Jakie są obowiązki gminy w kreowaniu lokalnej polityki energetycznej? Czy biogazownia może być jej elementem?Jaka jest rola gminy w procesie inwestycyjnym związanym z biogazownią? Odpowiedzią na te i inne pytania jest projekt „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna” realizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czym jest i jak działa instalacja biogazowa? Jakie korzyści może przynieść lokalnej społeczności a jakie samorządowi?
Podstawowym elementem realizowanej kampanii edukacyjnej jest aktywizacja gmin w zakresie prowadzenia polityki energetycznej na poziomie lokalnym, opartej na dywersyfikacji źródeł energii. Jednym z jej kierunków może być decyzja o powstaniu biogazowni rolniczej, która nie tylko rozwiązuje problemy środowiskowe, ale również jest stabilnym źródłem energii elektrycznej i cieplnej.
Biogazownia rolnicza to instalacja, która poprzez utylizację produktów ubocznych oraz pozostałości z produkcji rolniczej (w tym produkcji zwierzęcej) zmniejsza obciążenie dla środowiska i wytwarza biogaz. Biogazownie mogą przynieść szereg korzyści nie tylko inwestorowi, ale również gminie i jej mieszkańcom - utylizacja uciążliwych odpadów, nowe miejsca pracy, zbyt dla produktów rolnych, dodatkowe dochody i impuls dla lokalnej gospodarki. – to tylko niektóre z nich. Jednak budowa i eksploatacja biogazowni rolniczej wymaga spełnienia szeregu wymagań zawartych w aktach prawnych dotyczących energetyki, ochrony środowiska, budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego. W te zadania nieodłącznie zaangażowane muszą być władze samorządowe. Ważne, aby ich przedstawiciele podczas spotkań z inwestorami wiedzieli, z czym wiąże się inwestycja biogazowa, jakie są korzyści, a jakie zagrożenia, na co zwracać uwagę i jak rozmawiać z lokalną społecznością.
Projekt „Biogazownia rolnicza – sprawa publiczna” ma za zadanie docierać z rzetelną informacją o biogazowniach właśnie do pracowników gmin. Poprzez stronę internetową oraz podręcznik poświęcony temu tematowi chcemy zapoznać przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z aspektami prawnymi, ekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi związanymi z biogazowniami. Działania mają pomóc w ocenie racjonalności powstania biogazowni na danym terenie, a tym samym wpłynąć na podniesienie jakości usług świadczonych inwestorom przez pracowników gmin w tym zakresie.
Natomiast poprzez promocję dobrych praktyk biogazowych, w szczególności pozytywnych efektów ekonomicznych i społecznych, jakie może przynieść biogazownia dla gminy, chcemy zachęcić do podejmowania przemyślanych decyzji w zakresie tego rodzaju instalacji. W ramach projektu prezentujemy informacje, które również przełamują stereotypy jakie na temat biogazowi funkcjonują także wśród pracowników gmin (niebezpieczeństwo wybuchu, odór).
W ramach działań edukacyjnych planujemy:
- wysyłkę do każdej gminy miejskiej i miejsko-wiejskiej opracowanego przez interdyscyplinarny zespół ekspertów podręcznika nt. biogazowni rolniczych
- konferencję promującą podręcznik oraz stronę internetową projektu.
Biuro projektu:
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
ul. Gombrowicza 19, 01-682 Warszawa
Tel.: 22 864 03 90, fax: 22 864 03 61
e-mail: fdpa@fdpa.org.pl
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Źródło: info. nadesłana