7 września Liceum Ogólnokształcące w Muszynie odwiedzili: studentka prawa oraz doktorant Wydziału Prawa i Administracji UAM, którzy zapoznali uczniów z podstawami medycyny sądowej oraz kryminalistyki. Wszystko dzięki Ogólnopolskiemu projektowi „MŁODY NOBEL”, realizowanemu przez „PROJEKTOR – wolontariat studencki” oraz Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Nauki ścisłe w służbie wymiaru sprawiedliwości? Wydaje się to nieprawdopdobne, jednak dzięki serialom typu CSI i doniesieniom medialnym temat staje się coraz bardziej rozpoznawalny, szczególnie wśród młodych ludzi. Fizyka, chemia, geologia, biologia – znajomość tych nauk pomaga w wykrywaniu przestępców. W trakcie prowadzonych zajęć, studenci opowiadali o pozstawianych śladach, liniach papilarnych, sekcji zwłok i wielu innych ciekawostkach, z którymi na co dzień stykają się prawnicy, lekarze medycyny sądowej i nie tylko.
„Chcemy poszerzać horyzonty młodych ludzi i pokazać im, że mogą spojrzeć na pewne nauki w inny, niekonwencjonalny sposób. Często zdarza się, że uczniowie są znudzeni pewnymi przedmiotami, a wystarczy je po prostu ukazać z innego punktu widzenia. Kryminalistyka i medycyna sądowa bardzo intrygują młodych ludzi, co powoduje, że słuchają o nich wręcz z wypiekami na twarzy” – mówi Anna Wilińska-Zelek, Regionalna Koordynatorka Programu „PROJEKTOR”.
Studenci podczas swojego pobytu w Małopolsce odwiedzili również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju. Podczas zajęć młodzież mogła zapoznać się z absurdami prawa polskiego oraz podstawowymi problemami prawa karnego i cywilnego. Zajęcia miały charakter interaktywny – dyskusje na temat tego jak wyglądają studia i praca przyszłego prawnika przeniosły się poza mury szkoły – dokładniej do położonej na deptaku kawiarni.