Wspólne spacery, rozmowy, często niezwykła wymiana międzypokoleniowa. Innowacyjny projekt połączył seniorów i osoby pełniące rolę asystentów wspierających ich w codziennych wyzwaniach. Jakie zadania spełniali asystenci oraz dlaczego taki program okazał się niezwykle potrzebny?
Prawie 300 seniorów pod opieką
“Późny wiek to etap naszego życia który, podobnie jak wszystkie inne etapy, ma swoją własną twarz, swoją własną naturę i temperaturę, swoje własne radości i potrzeby. (…) Być starym to powołanie tak samo piękne, jak być młodym…“
H. Hesse
Niekiedy jednak w kroczeniu przez ten etap życia potrzebna jest pomoc, i tym właśnie zajmował się program realizowany przez fundację Internationaler Bund Polska i finansowany przez Gminę Miejską Kraków pt. “Asystent dla seniorów 85+ i osób z niepełnosprawnościami 70+”. W ramach inicjatywy - jak ujęła to Paulina, opiekunka programu - senior zyskiwał bratnią duszę, asystent natomiast otrzymywał zapłatę z serca oraz finansową. W Krakowie z takiej możliwości bezpłatnie skorzystało prawie 300 seniorów pod opieką łącznie 78 asystentów przez w sumie aż 42782 godziny (w latach 2021-23). Jak taka współpraca przebiegała od podszewki i dlaczego w ogóle była i jest potrzebna - o tym poniżej.
Być asystentem, czyli…
Zacznijmy od tego, że asystentem mogła zostać każda osoba pełnoletnia, niewymagane było również żadne konkretne wykształcenie - najważniejsze były chęć i motywacja do pomocy osobom starszym. Na czym polegała taka opieka? Potrzeby każdego z uczestników były różne, chociaż posiadały punkt łączący, jakim jest potrzeba towarzystwa: w miejscu zamieszkania, wspólnie czytając czy oglądając serial, jak i poza nim - od prozaicznego wyjścia razem na zakupy czy spacer, po dotrzymanie towarzystwa w kościele, muzeum bądź w kinie. Oprócz tego asystent mógł pomóc przy załatwianiu spraw urzędowych, dojazdach na różne spotkania, wizyty. W zakresie obowiązków asystenta nie leżało natomiast podawanie leków, sprzątanie i szeroko pojęta opieka medyczna.
Dlaczego program był potrzebny?
Obserwujemy niż demograficzny, w naszym społeczeństwie przybywa seniorów, co za tym idzie - potrzebnych jest więcej programów, które umożliwią wsparcie osób starszych. Owszem, potrzeba kontaktu z innymi może być spełniona poprzez uczestnictwo w aktywnościach organizowanych przez chociażby Domy Dziennego Pobytu, takie placówki jednak nie są w stanie odpowiedzieć na wymagania każdego. Czasem samo wyjście z domu utrudnione jest przez wiele czynników, takich jak gorsze samopoczucie psychiczne bądź fizyczne, czy bariery architektoniczne niemożliwe do pokonania w pojedynkę. Projekt dawał również możliwość odciążenia prawnego opiekuna lub rodziny, która nie zawsze może fizycznie być i asystować seniorowi oraz jednocześnie oferował komfort, że uczestnik znajdzie się pod dobrą opieką.
Coś się kończy, coś zaczyna…
“[Beneficjenci programu] to są ludzie często bardzo wykształceni i myślę, że przebywając z nimi czy rozmawiając dowiedziałam się naprawdę dużo. (…) Mają w sobie tyle mądrości życiowej, że czasami jak z nimi rozmawiam, to zastanawiam się, kto dla kogo jest asystentem?” - tak właśnie koordynatorka projektu wspomina swoich podopiecznych.
Towarzyszenie osobie z ogromnym zapasem doświadczenia i wiedzy jest niezwykłą lekcją, program natomiast stworzył taką możliwość i bez dwóch zdań pomógł chociaż trochę zmniejszyć dystans międzypokoleniowy. I chociaż fundacja Internationaler Bund Polska zakończyła realizację tego projektu, ruszyła z nowym pomysłem, by aktywizować seniorów. W to lato (2023) ukazała się pierwsza edycja projektu PospacerujMY Razem! Celem akcji jest zachęcenie osób 80+ do aktywności fizycznej w formie spaceru w miłym towarzystwie wolontariusza bądź wolontariuszki. Jako że ciepłe dni opuściły nas na dobre, a parkowe trasy stały się bardziej wymagające, projekt przybierze nieco inne oblicze…
W związku z tym zapraszamy do obserwowania mediów społecznościowych, by razem z fundacją wspierać krakowskich seniorów w pielęgnowaniu miłości do życia, by i ten etap okazał się pełen wrażeń, nowych znajomości i energii.
Źródło: Internationaler Bund Polska