Polska – sprawa ACTA – a partnerstwo na rzecz otwartego rządu
20 września 2011 r. osiem państw (USA, Brazylia, Meksyk, Indonezja, Norwegia, Filipiny, RPA oraz Wielka Brytania) zainicjowały Partnerstwo na rzecz Otwartego Rządu, potwierdzając tym samym oddanie wartościom wyrażonym w Deklaracji Praw Człowieka.
Partnerstwo na rzecz Otwartego Rządu (Open Government Partnership - OGP) to międzynarodowa inicjatywa zrzeszająca państwa, które zobowiązują się do przestrzegania i promowania zasad przejrzystości, otwartości i odpowiedzialności w rządzeniu.
Członkowie Partnerstwa składają konkretne deklaracje w zakresie prowadzenia działań na rzecz zwiększenia udziału społeczeństwa we współtworzeniu, monitorowaniu i ocenianiu działalności rządu. Państwa te, zobowiązują się także do szerszego dostępu obywateli do informacji o swoich działaniach oraz obywateli w proces podejmowania decyzji i kształtowania polityki.
Przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych wystosowali w sprawie przystąpienia Polski do Partnerstwa (OGP) pisma do Premiera oraz Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji. Niestety, oprócz wyrażenia zainteresowania i woli w działaniach na rzecz przystąpienia do Partnerstwa, niewiele się dzieje w tym zakresie.
Z uwagi na fakt, iż każde z Państw przystępujących do OGP zobowiązane jest do złożenia konkretnych deklaracji, przedstawiciele III sektora, sformułowali postulaty, które byłyby zgodne z zapisem OGP jak i duchem rozwoju społeczeństwa demokratycznego.
Wśród propozycji zobowiązań jakie zostały przesłane przez polskie NGO znajdują się między innymi:
- Wzmocnienie i rozszerzenie służby cywilnej
- Ujednolicenie oświadczeń majątkowych
- Przyjęcie długofalowej strategii antykorupcyjnej
- Wzmocnienie ochrony sygnalistów
- Wprowadzenie pełnej jawności procesów przetargowych
- Wprowadzenie prewencyjnych programów zapobiegania korupcji
- Zmiana przepisów Ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz innych ustaw powodujących faktyczne ograniczenia w dostępie do informacji publicznej po przeprowadzeniu ewaluacji ich dotychczasowego funkcjonowania.
Powyższe zobowiązania są, według polskich organizacji pozarządowych, tylko częścią proponowanych obszarów wymagających zmiany.
Zaskakujące jest zatem stanowisko Rządu, który z jednej strony jest zainteresowany inicjatywą i dołączeniem do tego elitarnego grona a z drugiej strony zdumiewa zachowawcza postawa.
Wydaje się, że sprawa związana z ACTA, która tak bardzo rozgrzewała emocje w całej Europie i nie tylko niczego specjalnego nie nauczyła rządzących.
To zupełnie zdumiewające stanowisko, które stoi w sprzeczności zarówno z niedawnymi doświadczeniami jak i rozwojem demokratycznego państwa obywatelskiego.
Konsultacje, wsparcie się na zdaniu obywateli, dopuszczenie obywateli do większej partycypacji w sprawach społecznych nie jest przecież oznaką słabości. Wręcz przeciwnie. Jest oznaką szacunku, dojrzałości i konkretnym przejawem wsparcia wartości demokratycznych, które stanowią fundament Polski.
Z całą mocą należy zatem wspierać dążenie do dołączenia Polski do grona państw Partnerstwa na rzecz Otwartego Rządu!
Źródło: Grzegorz Pietruczuk