30 marca 2011 Małopolska Szkoła Administracji Publicznej wraz ze Spółdzielnią Socjalną OPOKA zorganizowały seminarium poświęcone tematyce partnerstwa międzysektorowego.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „INES – Infrastruktura Ekonomii Społecznej w Małopolsce” i miało na celu zapoznanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji rynku pracy, pomocy i integracji społecznej oraz samorządu z ideą partnerstwa międzysektorowego, głównymi jego aspektami oraz przykładami współpracy międzysektorowej.
Program seminarium lokalnego w Olkuszu został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyła tematyki ekonomii społecznej oraz jej znaczenia w rozwoju lokalnym. Wystąpienie poświęcone tej problematyce wygłosiła Marta Bohdziewicz-Lulewicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Zwróciła ona uwagę na specyfikę przedsiębiorstw społecznych, która przejawia się w jednoczesnym realizowaniu misji i celów społecznych oraz prowadzeniu działalności gospodarczej. W swoim wystąpieniu, odnosząc się do przykładów funkcjonujących przedsiębiorstw społecznych, takich jak Cafe Hamlet czy EKO „Szkoła życia”, wskazała na kluczową rolę podmiotów ekonomii społecznej w rozwiązywaniu problemów lokalnych.
Druga część seminarium w całości była poświęcona problematyce partnerstwa międzysektorowego. Jako pierwszy głos, w tej części seminarium, zabrał Dariusz Bożek z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Być razem”, który wyjaśnił uczestnikom pojęcie partnerstwa międzysektorowego, jak również przedstawił zalety wynikające z podejmowania wspólnych przedsięwzięć przez sektor społeczny, publiczny i prywatny. Poszczególne etapy tworzenia partnerstw oraz zasady, w oparciu o które powinny być one tworzone zaprezentował Pan Janusz Dubajka z Międzynarodowego Centrum Partnerstwa Partners Network w Krakowie. Wskazał on również na korzyści, jakie partnerstwo daje uczestniczącym w nim podmiotom oraz bariery skutecznej współpracy partnerskiej.
Do podejmowania współpracy partnerskiej uczestników seminarium zachęcał również Piotr Drygała reprezentujący Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. W swoim wystąpieniu skoncentrował się on na przykładzie partnerstwa publiczno-społecznego „Wspólnie dla miasta” utworzonego przez Forum Organizacji Pozarządowych oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, której celem jest stworzenie warunków dla aktywności obywateli i organizacji pozarządowych do włączania się w działania na rzecz rozwoju wspólnoty lokalnej. Seminarium zakończyło wystąpienie Rafała Sułkowskiego z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który przedstawił uczestnikom seminarium ofertę szkoleń i doradztwa realizowanych w ramach projektu INES – Infrastruktura Ekonomii Społecznej Małopolski.
Źródło: Strona MSAP