25 marca 2011 Małopolska Szkoła Administracji Publicznej, realizująca projekt „INES – Infrastruktura Ekonomii Społecznej w Małopolsce”, zorganizowała seminarium poświęcone tematyce partnerstwa międzysektorowego. Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Brzesku.
Głównym celem spotkania było upowszechnianie i popularyzacja problematyki partnerstwa międzysektorowego wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji rynku pracy, pomocy i integracji społecznej oraz administracji samorządowej.
Serię wystąpień rozpoczęła Maria Brzeziak z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, która przedstawiła problematykę ekonomii społecznej jako ważnego zagadnienia w kontekście rozwoju społeczności lokalnych. Zwróciła ona uwagę na szczególe cechy przedsiębiorstw społecznych, które przejawiają się z jednej strony w prowadzeniu działalności gospodarczej, z drugiej zaś na bazowaniu na kapitale społecznym i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. W swoim wystąpieniu wskazała ponadto na formy organizacyjno-prawne, które przybierają podmioty ekonomii społecznej oraz korzyści związane z funkcjonowaniem tego typu organizacji. Uzupełnienie rozważań teoretycznych stanowiła prezentacja danych świadczących o kondycji przedsiębiorstw społecznych w Małopolsce.
Następnie głos zabrał Janusz Dubajka, który omówił zasady i etapy tworzenia partnerstw międzysektorowych. Ważnym punktem Jego wystąpienia było wskazanie na korzyści oraz trudności, które mogą pojawić się w procesie budowania partnerstw. Doświadczenia współpracy partnerskiej przedstawił również Piotr Drygała reprezentujący Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Seminarium zakończyło wystąpienie Rafała Sułkowskiego z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który przedstawił uczestnikom seminarium ofertę szkoleń i doradztwa realizowanych w ramach projektu INES – Infrastruktura Ekonomii Społecznej Małopolski.
Źródło: Strona MSAP