Konsultacje to okazja do wyrażenia swojej opinii na tematy, które nas samych dotyczą. Konsultujemy z dorosłymi, ale powinniśmy też zapytać o zdanie młodych, szczególnie w tematach które ich dotyczą! Jak to zrobić? Jak konsultować z młodzieżą? Jakich błędów należy unikać?
Młodzież coraz częściej chce być słuchana, chce się wypowiadać. My – dorośli powinniśmy ich posłuchać, szczególnie wtedy kiedy temat dotyczy ich samych. Jeśli będziemy konsultować z młodzieżą, zapewnimy sobie ich zaangażowanie w sprawy, które właśnie ich dotyczą oraz wypracujemy efektywne propozycje dla nich. Musimy pamiętać, że młodzież chce pracować na konkretach. Młodzi chcą wiedzieć czemu dana rzecz ma służyć. Nie dadzą się nabrać na tak zwane „obiecywanki”.
Ustalmy z nimi zasady jak będziemy pracować, w jakim trybie, jak będą przebiegały nasze spotkania z nimi. To zapewni im oraz nam samym poczucie bezpieczeństwa.
Zaprezentuję niektóre i opiszę je pokrótce:
WORLD CAFE, czyli jak konsultować w „kawiarni”?
Uczestników dzielimy na kilkuosobowe grupki, które przy stolikach dyskutują na zadany temat. Po pewnym czasie (np. 15-20 minut – to zależy od Was!) następuje zmiana i wszyscy poza jedną osobą (gospodarzem stolika, który jest przypisany do tylko jednego z nich) przenoszą się do innych stolików, omawiających inny temat lub inny aspekt danego tematu. Gospodarz stołu streszcza zawsze to, co powiedziały poprzednie grupy tym samym zachęcając do dalszej dyskusji. Uczestnicy dyskusji nie muszą tylko mówić, mogą także rysować na papierowych obrusach! Na zakończenie dyskusje podsumowywane są w części plenarnej.
DRZEWO PROBLEMÓW, czyli problem jest numerem jeden!
Wybierzcie temat, o którym chcecie porozmawiać, jeśli jest on szeroki to podzielcie go na grupy i zaproście kilku moderatorów pracy grup. Na sali stwórzcie odpowiednio oznakowaną przestrzeń dla grup, tak by każdy wiedział, gdzie znajduje się jaka grupa np: kultura w Zabrzu, edukacja w Zabrzu. Każdej z grup rozdajcie kartki z hasłami, które w diagnozie rozpoznaliście jako wyzwania stojące przed młodzieżą.
Zadaniem grup jest: wykonanie listy problemów/wyzwań związanych z danym obszarem tematycznym.
SKALA OPINII, czyli jak można konsultować na 100%?
Na podłodze ułóżcie długa taśmę, której jeden koniec oznacz jako 100%, a drugi
jako 0%. Poproście uczestników ćwiczenia, by poprzez zajęcie na taśmie miejsca pokazali co myślą o poszczególnych stwierdzeniach, gdzie 100% oznacza całkowitą zgodę, natomiast 0% nie zgadzam się. Skonstruujcie pytania tak, aby zachęcić uczestników do zastanowienia się nad swoją opinią na temat różnych kwestii. Pamiętajcie, by poświęcić na każde pytanie trochę czasu – prosząc o uzasadnienie kilka osób by wyjaśniło dlaczego akurat teraz jestem w tym miejscu?
Zapotrzebowanie: długa taśma z oznaczonymi końcami100% - 0%, pytania.
Projekt jest realizowany przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską Związku Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Siecią Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: inf. nadesłana