O jak Oferta! Czyli formy wparcia dla projektodawców PO KL
W Polsce funkcjonuje sieć 52 Regionalnych Ośrodków Europejskiego Funduszu Społecznego. Podstawowym celem działania tzw. „ROEFS-ów” jest udzielanie pomocy osobom i instytucjom zainteresowanym aplikowaniem o środki finansowe pochodzące z funduszy europejskich.
W praktyce oznacza to pomoc przy tworzeniu dobrej jakości projektów, przejściu przez procedurę związaną ze złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz pomoc w trakcie realizacji działań projektowych już po otrzymaniu dotacji.
Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie służy pomocą dla potencjalnych oraz już realizujących projekty Podmiotów z powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, miasta Leszna, nowotomyskiego, rawickiego oraz wolsztyńskiego. Na jakiego rodzaju wsparcie mogą liczyć ze strony Zespołu Ośrodka? Odpowiedź znajduje się poniżej.
I – jak informacja
Pierwszym rodzajem działania jest udzielanie informacji – zarówno osobom, które nie reprezentują żadnej instytucji, jak również przedstawicielom takowych. Osoby te mogą mieć mglistą świadomość istnienia niezwykle ważnego dokumentu jakim jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki, posiadać niewielką wiedzę o samym Europejskim Funduszu Społecznym, nie wiedzieć w jaki sposób łączą się one ze sobą… Równie dobrze problem może tkwić w prawidłowym rozeznaniu się w gąszczu poszczególnych priorytetów, działań, poddziałań …. W takich sytuacjach pomocą służą specjalistki ds. informacji i promocji, które w profesjonalny i rzeczowy sposób wyjaśniają ‘zagubionym’ klientom wszelkie zawiłości związane z EFS, charakteryzują poszczególne priorytety, opisują na co można uzyskać dofinansowanie projektu itp. Dodatkowo osoby fizyczne, które są zainteresowane uczestnictwem w projektach współfinansowanym z EFS, również mogą liczyć na uzyskanie szczegółowych informacji. Klienci określając swoje potrzeby, uzyskają od specjalistek zwrotne wiadomości nt. aktualnie realizowanych projektów i ‘miejsc’, w których można samemu szukać takich informacji.
S – jak szkolenia
Kolejny rodzaj działania realizowany przez Ośrodek to szkolenia. Szkolenia, które znajdują się w corocznie aktualizowanych ofertach, zawsze dostosowane są do zgłaszanych potrzeb. Ponadto zawsze są tak rozplanowane, ażeby każdy, kto tylko zainteresowany jest realizacją projektu, mógł znaleźć coś dla siebie. Przykładowo osoby, które dopiero co zaczynają swoją ‘przygodę’ z projektami realizowanymi w ramach Programu Kapitał Ludzki, lub też wiedzą, iż za jakiś czas będą takowy koordynować, mogą skorzystać ze szkolenia ABC tworzenia projektu dla początkujących. Dla podmiotów, które mają już jakieś doświadczenie w tym zakresie lub też są na dalszym etapie realizacji projektu, przewidziane są szkolenia odnośnie np. monitorowania i rozliczania, zarządzania, kontroli, równości szans…. Każde ze szkoleń przeprowadzane jest przez wysoko wykwalifikowane trenerki. Ich profesjonalizm potwierdzają opinie zbierane w ankietach ewaluacyjnych wypełnianych przez uczestników takich właśnie szkoleń.
D – jak doradztwo
Doradztwo to kolejny, trzeci rodzaj działania. Podobnie jak w przypadku ww. szkoleń, z tej formy pomocy można skorzystać na każdym etapie realizacji projektu. Doradczynie służą radami i pomocą zarówno w trakcie samego już planowanie projektu, następnie – wypełniania wniosku o dofinansowanie, realizacji działań projektowych po rozliczanie. Kiedy osoba starająca się o dotacje chce mieć większą pewność, iż dobrze dopełniła wszelkich ‘papierkowych formalności’ czy też sama podejrzewa, iż niekoniecznie wszystko uzupełniła dobrze, nie wie jak poradzić sobie z jakimiś zapisami – doradczynie zweryfikują wówczas napisany projekt. Tym samym rozwieją wszelkie wątpliwości, a kiedy stwierdzą, iż coś należy poprawić - naprowadzą na prawidłowy tok myślenia. Następnie pomogą przebrnąć klientowi przez etap wypełniania wniosku o dofinansowanie, a po jego otrzymaniu służą pomocą przy wdrożeniu projektu, przy każdorazowo pojawiającej się nagłej, nieprzewidzianej sytuacji, wątpliwości, obawie czy wszystko dzieje się ‘zgodnie z planem’. Szczególną formą doradztwa są tzw. wizyty wspierające, które odbywają się w miejscu fizycznej realizacji projektu, czyli bezpośrednio u beneficjenta. Doradczynie wybierając się, np. do urzędu gminy, spędzają tam zazwyczaj wiele godzin na przeglądaniu wszelkich akt, sprawdzaniu czy nie brakuje żadnych, czy wszędzie znajdują się podpisy, czy Projektodawca dobrze wydaje środki finansowe oraz wiele, wiele innych…. Taka wizyta pozwala zawczasu zweryfikować zgodność działań projektowych z tym, co zostało przedstawione we wniosku o dofinansowanie, a tym samym uniknąć później problemów w trakcie kontroli.
A – jak animacja
I ostatnie już działanie – czyli animacja. W jego ramach animatorki diagnozują rzeczywiste potrzeby społeczności lokalnych, motywują do podejmowania działań na ich rzecz, wyszukują tzw. lokalnych liderów, którzy będą wzorem dla innych i będą umieli motywować ich do działania na rzecz ogółu… To przede wszystkim na ich pomoc mogą liczyć podmioty chcące zawiązać partnerstwa (lokalne bądź projektowe) i działać wspólnie na rzecz rozwoju swej społeczności.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z ww. form pomocy, oczywiście bezpłatnych, zapraszamy do siedziby Regionalnego Ośrodka EFS w Lesznie, która mieści się przy Pl. Metziga 26/6. Zapraszamy jednocześnie do odwiedzenia strony internetowej Ośrodka www.leszno.roefs.pl.
Artykuł powstał w ramach projektu Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz
-
201301221527310506
837910_201301221527310506 ・38.72 kB