Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej został ustanowiony w 2009 roku. Ideą tego dnia, obchodzonego 20 lutego, jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia. W tym artykule chcielibyśmy przypomnieć, co stało u podstaw ustanowienia tego dnia przez ONZ i co jeszcze możemy zrobić, aby wyeliminować problem ubóstwa. Zapraszamy do czytania.
Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej – co stało u jego podstaw?
Rządy, które spotkały podczas Światowego Szczytu na rzecz rozwoju społecznego w 1995 roku w Kopenhadze zobowiązały się do wsparcia walki z ubóstwem, dążąc do pełnego zatrudnienia i integracji społecznej poprzez realizację nadrzędnych celów rozwojowych.
Sprawa nie jest prosta, gdyż ubóstwo nie jest zjawiskiem statycznym, a czynniki powodujące popadanie w ubóstwo i wychodzenie z niego są różne w poszczególnych krajach.
Walka z ubóstwem
W 2000 roku ONZ uznało walkę ze skrajnym ubóstwem i głodem za najważniejszy z ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju. Wkrótce potem cel ten stał się również priorytetem Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.
Eksperci ONZ bardzo optymistycznie założyli wtedy, że do 2030 roku problem głodu przestanie istnieć. Nawet w najbiedniejszych krajach świata każdy człowiek powinien być właściwie odżywiony.
Mimo że dzięki takim inicjatywom poziom ubóstwa na świecie zmniejszył się o 35%, nadal pozostaje kwestią krytyczną. Pandemia koronawirusa niestety przystopuje ten trend. W 2000 r. wskaźnik głodu na świecie wynosił 28,2 i sytuację uznano poważną; dziś ze wskaźnikiem 18,2 sytuacja jest trochę lepsza.
Problem głodu narasta w krajach, w których wzrost gospodarczy jest opóźniony i występują drastyczne nierówności w dochodach.
Jak donosi organizacja Welthungerhilfe:
Mimo postępów najnowsze dane są szokujące: prawie 690 milionów ludzi na całym świecie jest niedożywionych. 144 miliony dzieci ma zahamowany wzrost z powodu chronicznego niedożywienia. 47 milionów dzieci jest wycieńczonych głodem. W 2018 roku 5,3 miliona dzieci zmarło przed 5. urodzinami, często z powodu niedożywienia. (…) Nawet jeśli średnia światowa poprawiła się, różnice między poszczególnymi regionami i krajami są ogromne. Afryka Subsaharyjska (27,8) i Azja Południowa (26,0) to regiony o najwyższym wskaźniku głodu na świecie.
Pandemia Covid-19 może niestety podwoić liczbę ludzi dotkniętych ostrymi kryzysami żywnościowymi
Światowa Organizacja Żywności (FAO) szacuje, że może ona doprowadzić do niedożywienia nawet 80 milionów ludzi. Dlatego też musimy działać wspólnie. Konieczne są inwestycje w rozwój gospodarczy (w innym niż późno kapitalistycznym ujęciu), rozwój rolnictwa, zapewnienie bezpłatnej opieki zdrowotnej i psychicznej oraz zaprzestanie rabunkowej eksploatacji planety.
Aby utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe i żywieniowe, niezbędna jest polityka gospodarcza i społeczna, by za wszelką cenę przeciwdziałać skutkom niekorzystnych cykli gospodarczych, unikając jednocześnie ograniczenia podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna i oświata (źródło: Raport ONZ „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i wyżywienia na świecie”)
Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Jak jeszcze mogę pomóc?
Jeżeli masz możliwość, pomóż ADRA w walce z ubóstwem na świecie właśnie z okazji Dnia Sprawiedliwości Społecznej. Nasza fundacja prowadzi zbiórki na rzecz wielu społeczności – głównie ubogich dzieci oraz rodzin. Międzynarodowość naszej organizacji pozwala nam działać szybko i efektywnie.
Przykładem takich działań naszej organizacji w 2020 roku były zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfuny, pomoc dla ofiar eksplozji w Bejrucie, pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego o Górski Karabach, pomoc pszczelarzom w Mołdawii, czy budowa kuchni charytatywnych w Armenii.
Obecnie nasza organizacja prowadzi zbiórki na:
· Pomoc osieroconym dzieciom w Kenii
· Wsparcie edukacyjne oraz żywieniowe dla ubogich dzieci z Armenii
Wszystkie programy pomocowe fundacji ADRA kładą nacisk – nie tylko na pomoc żywnościową – ale również programy edukacyjne, zajęcia integracyjne oraz inne formy wsparcia. Nasza organizacja prowadzi placówki, finansuje programy edukacyjne oraz współpracuje z lokalnymi Partnerami tak, aby pomoc uwzględniała lokalną specyfikę. Zrozumienie jej stwarza większe szanse na eliminację problemu głodu, ubóstwa i wykluczenia społecznego. Zachęcamy do wspierania naszych działań!
Źródło: Fundacja ADRA Polska