Historia założenia partnerstwa w Cieszynie
Moja przygoda z partnerstwem w Cieszynie, i świadomie użyłam tu słowa "przygoda", gdyż było to i nadal jest bardzo pozytywne doświadczenie, zaczęła się w czerwcu 2013 r. Jako animator ROEFS działałam w tym czasie już w kilku miejscach naszego regionu w zakresie animacji.
We wspomnianym okresie skontaktowali się ze mną dwaj przedstawiciele firm prywatnych, którzy byli w trakcie pisania wniosku aplikacyjnego na ogłoszony konkurs w ramach PO KL. Na spotkaniu, którego celem była pomoc w ubieganiu się o dofinansowanie, poznałam dotychczasowe działania przedsiębiorców, ich plany, potrzeby. Osoby te są zaprzeczeniem tego, jakie są powszechne opinie o przedsiębiorcach (no cóż, stereotypy nas dopadają). Oprócz, co jest oczywistością, działań ukierunkowanych na uzyskanie przychodów, realizując działania mają na względzie dobro społeczne, ważny jest dla nich człowiek. Ich zainteresowanie sprawami lokalnymi, chęć realizowania działań nastawionych na poprawę życia w regionie, zachęciły mnie do pracy na rzecz założenia Partnerstwa w Cieszynie.
Pierwsze moje działania były oczywiście skierowane na zainspirowanie ideą partnerstwa wspomnianych przedsiębiorców. Przedstawiłam im informacje z tego tematu, opowiedziałam o już działających partnerstwach i korzyściach płynących z przynależności do partnerstwa. Moje działania padły na odpowiedni grunt i przedsiębiorcy wyrazili duże zainteresowanie moją propozycją. Kolejne nasze spotkania były ukierunkowane na wstępne dookreślenie celu partnerstwa, jego kierunku działań itp. Zasugerowałam, że dla lepszego działania partnerstwa dobrze by było poszerzyć krąg osób, zaproponować innej organizacji/instytucji przynależność do tworzonego partnerstwa. Grupa inicjatywna, jak ich nazywałam, zgodziła się ze mną. Daliśmy sobie krótki czas na przemyślenie i poszukanie innych osób/instytucji. Osobiście spotkałam się z przedstawicielem kolejnej firmy, która również wyraziła chęć nawiązania współpracy z instytucjami z regionu Cieszyna. To również niesamowita osoba, której na sercu leży dobro społeczne. W rezultacie poszukiwań, rozmów, okazało się, że wstępnie zainteresowanie przynależnością do partnerstwa wykazało jeszcze w sumie 8 osób będących przedstawicielami różnych instytucji/firm/organizacji.
Ta liczba zapierała mi dech w piersi i to z dwóch powodów. Po pierwsze, byłam zadowolona, że idea założenia partnerstwa spotkała się z tak pozytywnym odbiorem w otoczeniu, jednak z drugiej strony rodziło to pewne obawy - czy taka ilość partnerów będzie korzystna dla sprawnego działania partnerstwa. Jednakże moja rola to inicjowanie, wspieranie, a nie dyktowanie i narzucanie.
Po tym owocnym okresie zaczęłam przygotowania do spotkania, którego celem miało być założenie partnerstwa. Przygotowywałam materiały do pracy, kontaktowałam się z potencjalnymi partnerami, w tym w szczególności z grupą inicjatywną. Zebrałam podstawowe informacje o potencjalnych partnerach - czym się zajmują, jakie mają atuty oraz potrzeby i oczekiwania względem partnerstwa.
Na spotkanie w rezultacie przyjechało 9 potencjalnych partnerów. Po przedstawieniu celu spotkania i jego planu omówiłam cele działalności Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego oraz jego ofertę. Kolejny etap spotkania był poświęcony bliższemu poznaniu się wszystkich zebranych. Etap ten był bardzo interesujący i owocny. Osoby poznały atuty poszczególnych organizacji, ich doświadczenie w tym również w ubieganiu się o dotacje z UE, poznały również swoje potrzeby, oczekiwania. W trakcie przedstawiania można już było zauważyć jak poszczególne organizacje mogą sobie nawzajem pomóc- atut jednej instytucji odpowiadał na potrzeby drugiej.
Następnie po przedstawieniu informacji dot. idei partnerstwa rozpoczęły się prace nad powołaniem partnerstwa. Uczestnicy opracowali m.in.: cele, zakres działań partnerstwa, wstępnie opracowali Projekt Porozumienia i powołali z dniem 6.11.2013r. Partnerstwo - "Razem możemy więcej". Do partnerstwa w rezultacie przystąpiło osiem instytucji, w tym trzech przedsiębiorców (dwóch działających w branży szkoleniowej, jeden w mediach), dwie wyższe uczelnie, dwie instytucje będąca jednostkami organizacyjnymi powiatu i jedna fundacja. Dla wszystkich wspólnym mianownikiem jest człowiek, jego rozwój, kształcenie, praca.
Od tamtej pory odbyło się już kilka spotkań. Partnerstwo obecnie jest w fazie analizy możliwości realizowania wspólnych przedsięwzięć w 2014 roku. Chętnie się spotykają, wymieniają doświadczeniem, wiedzą i nowinkami. Dużym atutem nowopowstałego partnerstwa jest osoba lidera, na którego został powołany jeden z przedsiębiorców grupy inicjatywnej. Osoba ta jest niezwykle pozytywnie nastawiona, bardzo aktywna, chętna do pracy. Jest osobą, która scala całe partnerstwo i zaraża innych swoim zapałem.
Ostatnio powstała myśl zrealizowania wspólnego wyjazdu. Na wyjeździe planowane jest szkolenie z zakresu pracy zespołowej oraz dookreślenie kierunku działań - opracowanie planu strategicznego.
Pobierz
-
201405070906360949
979168_201405070906360949 ・38.72 kB
Źródło: Regionalny Ośrodek EFS Bielsko-Biała