Już za kilka miesięcy Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego zakończą swoją długoletnią działalność. Zaczynamy więc podsumowywać nasze działania, wspominamy nasze początki oraz nasz rozkwit.
Przez okres już ponad 9 lat działalności początkowo ROSzEFS-ów (Regionalny Ośrodek Szkoleniowy Europejskiego Funduszu Społecznego), a potem ROEFS-ów (Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego) wspieraliśmy naszych klientów przy ubieganiu się i realizowaniu projektów współfinansowanych z EFS, szkoliliśmy, doradzaliśmy, udzielaliśmy informacji, jak również staraliśmy się wspierać lokalną społeczność poprzez animowanie działań, powoływanie partnerstw. Braliśmy udział i byliśmy świadkami wielu wspaniałych i niesamowitych działań, poznaliśmy wielu interesujących, kreatywnych i aktywnych ludzi, ludzi, którym dobro społeczne leży na sercu.
A JAK ANIMACJA
Ja zostało wyżej napisane jedną z usług ROEFS są działania animacyjne. Działania te głównie realizują animatorzy.
Czym się zajmowali i nadal jeszcze zajmują animatorzy ROEFS?
Animatorzy animują, czyli pobudzają, inspirują lokalną społeczność do działań na rzecz tej właśnie społeczności, pomagają w diagnozowaniu potrzeb i tworzeniu planów działań. Wspierają też lokalne inicjatywy współpracy, pomagają przy przekształcaniu pomysłów w projekty, a także często służą pomocą przy ich realizacji.
Animacja swoim zasięgiem obejmuje więc kilka faz. Począwszy od pobudzenia, inicjowania działań, poprzez wsparcie przy dookreśleniu celów i wyboru drogi do ich realizacji, następnie poprzez wsparcie w realizacji działań, a skończywszy na usamodzielnieniu organizacji/grupy i jej opuszczeniu.
Praca animatora opiera się głównie na współpracy ze środowiskiem, w którym działa. Im lepiej animator zna to środowisko, tym skuteczniejsze jest jego działanie.
Pod pojęciem lidera lokalnego mam na myśli organizację, instytucję, stowarzyszenie, gminę, osobę fizyczną, itp., która ma wpływ na działania lokalne, orientuje się w sytuacji lokalnej, zna potrzeby, problemy, udziela się lokalnie, zna organizacje, grupy itp.
Animator w swojej pracy posługuje się wieloma metodami, stosuje różne narzędzia pracy. Jednym z narzędzi, jak mogłabym to określić, pracy animatora w społeczności lokalnej jest partnerstwo lokalne.
Animatorzy ROEFS przez lata swojej pracy starali się powoływać lub pomagali przy powoływaniu partnerstw lokalnych.
P JAK PARTNERSTWO
Partnerstwo to grupa, podmiot, w skład którego wchodzą partnerzy, którzy, mając wspólny cel, działają, współpracują ze sobą, wymieniając się doświadczeniem, wiedzą, przez co się ubogacają i otwierają się na innych. Partnerstwo to również sposób działania oparty na współpracy.
Z zagadnieniem partnerstwa lokalnego spotykamy się po raz pierwszy w połowie lat 80. XX wieku, w krajach anglosaskich. Partnerstwa stały się wówczas panaceum na występujące w tych krajach problemy społeczno- ekonomiczne, które pojawiły się w związku z restrukturyzacją w gospodarce. Dotychczasowe narzędzia nie zadziałały, więc zaczęto szukać innych. Tymi „innymi” okazały się partnerstwa lokalne. Metoda ta polegała na zaangażowaniu - partycypacji różnych instytucji w rozwiązywaniu problemów i … zadziałała.
Cel powoływania partnerstw w miarę upływu czasu ewaluował. Pierwotnie celem powołania partnerstwa było rozwiązanie konkretnego problemu. Tak skonstruowany cel oznaczał, że po jego osiągnięciu partnerstwo się automatycznie rozwiązywało. Następnie cel został określony jako zdobywanie funduszy pomocowych, przeznaczonych na realizację konkretnych projektów, by w końcu ewaluować do określenia- „promowanie spójności społecznej oraz budowy lokalnej tożsamości wśród członków społeczności lokalnych”. Partnerstwo stało się jedną z kluczowych reguł, które obowiązują przy realizacji działań prorozwojowych wspieranych ze środków UE.
Partnerstwo w związku z różnorodnością form, wieloaspektowością nie posiada jednolitej definicji. W literaturze możemy spotkać ich wiele, np.- „Forum współpracy partnerów, wspólnie realizujących określone działania i wdrażających różnorodne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej”, „Sposób działania oparty na współpracy lokalnych instytucji, organizacji oraz mieszkańców– jest wielką szansą na zwiększenie obywatelskiej aktywności i na rozwój lokalny”. W opracowaniu „Przez współpracę do sukcesu – Partnerstwo lokalne na rynku pracy”, Warszawa 2007, możemy znaleźć kolejną i moim zdaniem bardzo trafną definicję- „Platforma współpracy pomiędzy różnymi partnerami, którzy wspólnie w sposób systematyczny, trwały i z wykorzystaniem innowacyjnych metod oraz środków planują, projektują, wdrażają i realizują określone działania i inicjatywy, których celem jest rozwój lokalnego środowiska społeczno-gospodarczego i budowa tożsamości lokalnej wśród członków danej społeczności.”
Dobre partnerstwo ma określone zasady dotyczące swojego funkcjonowania i rekrutowania nowych partnerów, ma wypracowany regulamin/ deklarację współpracy oraz, co bardzo istotne, posiada silnego lidera, który będzie z jednej strony scalał partnerstwo, z drugiej- będzie w stanie sprawnie kierować działaniami przez niego podejmowanymi.
Z kolei korzyści dla lokalnej społeczności to przede wszystkim fakt, że realizowane działania odpowiadają realnym potrzebom, które nie są dostrzegane z pozycji województwa, kraju, to udział zainteresowanych stron, czyli partycypacja społeczna, lepsze zaabsorbowanie funduszy na rzecz lokalnej społeczności.
Jak widzimy idea partnerstwa niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla partnerów, jak i społeczności lokalnej.
Mimo tego założenie partnerstwa nie jest rzeczą prostą i szybką. Często nawet kilku miesięczna praca animatora nie przynosi efektu w postaci założenia partnerstwa lub też mimo, że partnerstwo powstało nie działa ono sprawnie albo też szybko się rozwiązuje.
Oczywiści jest i wiele wspaniałych przykładów działających partnerstw.
I w tym miejscu chciałabym zachęcić innych animatorów albo samych członków partnerstw o podzielenie się swoimi dobrymi praktykami z zakresu zakładania, powoływania i działania partnerstw lokalnych. Obecna perspektywa, tak jak poprzednia stawia na partnerstwo, na realizowanie działań oddolnych, dlatego też przedstawienie tego, co się udało i jak do tego doszło może pomóc innym, będzie inspiracją dla tych, którzy myślą o realizacji podobnych działań.
Za tydzień opowiem, jak doszło do powstania partnerstwa w Cieszynie, które zostało założone w zeszłym roku.
Źródło: Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Bielsku-Białej