15 maja będziemy obchodzić Dzień opiekuna osób starszych. Nieformalnie, gdyż taki dzień jeszcze nie został ustanowiony.
12 maja to Dzień Pielęgniarki, 14 maja - Dzień Opiekuna Medycznego, stąd pomysł, by 15 maja poświęcić tak ważnej grupie, jaką są opiekunowie osób starszych.
W Polsce bardzo mało się o nich mówi. Tymczasem dzięki ich pracy i wysiłkowi setki tysięcy osób nie mogących samemu o siebie zadbać ma zapewnioną codzienną opiekę. Opiekunowie są jednak bardzo obciążeni i sami borykają się w z wieloma trudnościami. 80% z nich to członkowie rodzin, którzy nie są profesjonalnie przygotowani do stojących przed nimi zadań. 1/3 opiekunów cierpi z powodu depresji. Izolacja i brak wsparcia to jej główne przyczyny. Problemem jest wypalenie zawodowe. Badania pokazują, że zwiększając wiedzę takich osób można w skuteczny sposób im pomóc, podnosząc jakość ich życia, jak i opieki sprawowanej nad podopiecznym.
O Akademii Opiekunów
Krakowska Akademia Opiekunów wspiera podmioty działające w branży opieki domowej dla seniorów, oferując im wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakresie rozwoju kompetencji zawodowych opiekunów.
Misją Akademia Opiekunów jest przekazywanie specjalistycznej wiedzy w przystępnej i praktycznej formie osobom zajmującym się opieką nad seniorami. W tym celu tworzymy autorskie programy aktywizacji osób niesamodzielnych, szkolimy i doradzamy.
Akademia utrzymuje się obecnie przede wszystkim ze współpracy z podmiotami komercyjnymi. Dla przykładu od 2015 roku współpracuje z firmą ATERIMA MED, wysyłającą opiekunów do Niemiec, zapewniając jej personelowi specjalistyczne wsparcie merytoryczne przed oraz w trakcie pracy, a także organizując kursy językowe. Mocno działamy także na rzecz stworzenia odpowiednich warunków do pracy profesjonalnych opiekunów w Polsce. W tym celu zbieramy informacje i dobre praktyki w krajach, w których pracują szkolone przez nas osoby, przekazujemy wiedzę polskim instytucjom i władzom. Organizujemy również spotkania tematyczne, warsztaty, sympozja, zapraszając do współpracy naukowców i praktyków różnych specjalizacji, w tym neurologów, biologów, dietetyków, fizjoterapeutów i innych. Wiele z nich ma charakter otwarty, tak, by mogli wziąć w nich udział polscy opiekunowie osób starszych. Staramy się również o granty publiczne na projekty lokalne.
Chcemy, by Polska była krajem, w którym osoby starsze będą miały zapewnioną profesjonalną i zarazem przyjazną opiekę. Dążymy do tego, by rozwijały się w naszym kraju dobre praktyki, rozwiązania systemowe i odpowiednie instytucje. Chcielibyśmy, by polscy opiekunowie i opiekunki mieli możliwość godnej pracy w naszym kraju, a ich wiedza wspierała całe społeczeństwo. GUS szacuje, że w 2050 r 12 mln osób w Polsce będzie miało powyżej 65 lat, zadbajmy o to, by nasz kraj był przyjazny zarówno dla osób starszych, jak i ich opiekunów.
Źródło: informacja nadesłana