Nowy zarząd ziemian i walka o sprawiedliwą reprywatyzację
Spadkobiercy polskich ziemian nie zrezygnują z działań, dążących do sprawiedliwego uregulowania stosunków własnościowych w Polsce.
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie planuje wzmóc starania o odpowiednie, dogodne dla ziemian i Skarbu Państwa rozwiązania problemu reprywatyzacji. Ziemianie uważają, że kolejne rządy w Polsce zmarnowały 25-letni okres, w którym mogły doprowadzić do kompromisowego rozwiązania tego problemu. Przyczynkiem do przypomnienia niewygodnego i wstydliwego tematu braku uregulowań prawnych, jest 70 rocznica stalinowskiej, a ciągle obowiązującej ustawy o tzw. reformie rolnej, która przypada w bieżącym roku.
Ponadto, nowy Zarząd Główny skupi się na wewnętrznym wzmocnieniu Towarzystwa, m.in. poprzez jeszcze większe otwarcie się na nowe środowiska, popierające priorytety działalności i etos ziemiaństwa.
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie jest organizacją pożytku publicznego, powstałą w 1990 roku, spadkobiercą przedwojennego Związku Ziemian, jednej z najliczniejszych polskich organizacji zawodowo-rolniczych. Współcześnie członkami PTZ są potomkowie właścicieli ziemskich, na których przez przynajmniej 200 lat ciążył obowiązek wyżywienia i obronności kraju. Wśród ziemian byli i są także wybitni mecenasi kultury oraz bardzo wielu przedstawicieli nauki.
Ziemianie zostali wywłaszczeni w latach 1944/45 w ramach dekretu PKWN o tzw. reformie rolnej. Ziemia została rozparcelowana na rzecz rolników indywidualnych, ale duża część ziemi i nieruchomości zostały w gestii Skarbu Państwa.
Więcej informacji – zapraszam do kontaktu:
Źródło: Polskie Towarzystwo Ziemiańskie