Po dosyć chłodno przyjętym Windowsie 8, gigant z Redmond szybko pozbierał siły i już za miesiąc pokaże światu najnowszą odsłonę swojego flagowego systemu. Tym razem mamy otrzymać produkt nieco bardziej dostosowany do różnych grup odbiorców.
Dziewiąta już odsłona okienek rezygnuje z kafelków, przynajmniej częściowo – system ma być inteligentny i dopasowywać się do tego, jak aktualnie z niego korzystamy. Jeśli posiadamy tablet, system ustawi się automatycznie w formie kafelków. Ale wystarczy, że podepniemy do urządzenia klawiaturę i mysz, a Windows przestawi się na klasyczną wersję ze słynnym „Startem”. Trzeba przyznać, że jeśli rzeczywiście będzie to działać sprawnie, Windows 9 może być nie lada rewolucją w historii Microsoftu.
A jak będzie się nazywał? Cóż, tego nie wiadomo, ale wystarczy sobie przypomnieć, że nieudana Vista była pierwotnie znana pod imieniem Longhorn, Windows XP nazywano Whistlerem, więc raczej nie można liczyć na kodowe Treshold w nazwie nowego systemu. Bardziej prawdopodobny jest numer, w tym wypadku już 9. Ciekawi również, czy uda się utrzymać naprzemienny sukces systemów Windows – dla przypomnienia, Windows 2000 był klapą, ale jego następca XP do dzisiaj jest przez wielu chętnie stosowany, czego znowuż nie można powiedzieć o kolejnej odsłonie, czyli Viście, ale już Windows 7 uchodzi za najlepsze dzieło Microsoftu. Skoro Windows 8 okazał się porażką, Windows 9 powinien – przynajmniej według tego trendu – być kolejny wzlotem w dziedzinie tworzenia systemów operacyjnych.
Co ciekawe, w projekcie Treshold uwzględniono także segment mobilny, a według zapowiedzi Windows RT (smartfony i tablety) miałby zostać połączony w jedność z edycją komputerową. Spekuluje się także na temat wdrożenia do Windows Phone wielu nowych funkcji usprawniających działanie systemu, jak chociażby współdzielenie ekranu przez dwie aplikacje jednocześnie (na wzór rozwiązania znanego z Windowsa 8).
Tego, jak będzie wyglądała najnowsza odsłona okienek, dowiemy się już 30 września, bo właśnie wtedy odbędzie się oficjalna konferencja i prezentacja nowego dzieła przez włodarzy z Redmond.
Źródło: Technologie.ngo.pl