Polski rząd może przyczynić się do ocalenia 7,1 miliona istnień ludzkich na całym świecie. World Hepatitis Alliance i Gwiazda Nadziei apelują do polskiego rządu o poparcie Strategii Eliminacji Wirusowego Zapalenia Wątroby opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Rocznie w powodu przewlekłych chorób wątroby w Polsce umiera 6-7 tys. osób. Części z tych zgonów można by zapobiec, wdrażając skuteczną politykę zwalczania problemu WZW. Występujący w naszym kraju nowotwór wątroby w ponad 70% spowodowany jest wirusowym zapaleniem wątroby B lub C. Przeciw HBV - wirusowi wywołującemu WZW B, można się zaszczepić. Jednak na HCV nie ma szczepionki. Zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. 80% zakażeń wirusem HCV ma związek z wykonywaniem zabiegów medycznych. W Polsce przewlekle zakażonych wirusem HCV jest około 230 tys. osób. 85% z nich o tym nie wie. Szacuje się, że w perspektywie 20 lat od momentu zakażenia u 23-46 tys. z nich dojdzie do marskości wątroby. Po kolejnych 10 latach u 6-13 tys. chorych zostanie stwierdzona dekompensacja wątroby, a u 4-8 tys. rak wątrobowokomórkowy. Zakażenie HCV jest najczęstszą przyczyną przeszczepów wątroby w Polsce. Odpowiada za 28% tego rodzaju zabiegów (HBV za 19%).
Mimo to wciąż mamy do czynienia z brakiem świadomości znaczenia tego problemu, a walka z WZW wciąż nie jest na liście priorytetów poszczególnych rządów i państw.
Nowa strategia ma to zmienić. Obejmuje szereg celów związanych z profilaktyką i leczeniem WZW, których realizacja spowoduje zmniejszenie rocznej liczby zgonów o 65% oraz podniesie wyleczalność do 80%, ratując do 2030 roku aż 7,1 miliona ludzkich istnień na całym świecie.
„Jesteśmy w punkcie zwrotnym w walce z wirusowym zapaleniem wątroby. Jego eliminacja znalazła się wreszcie w naszym zasięgu. Jeśli jednak mamy zrealizować nasze założenia, poszczególne rządy powinny zaangażować się w realizację strategii WHO. Warto podkreślić, że działania takie przyniosłyby także oszczędności finansowe, ponieważ system opieki zdrowotnej nie musiałby już zajmować się dużą liczbą pacjentów cierpiących z powodu skutków nieleczonego zapalenia wątroby” – powiedziała Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.
Strategia wymienia kluczowe cele, które – jeśli zostaną spełnione do 2030 roku – spowodują eliminację WZW typu B i C jako zagrożeń dla zdrowia publicznego:
- szczepienie 90% noworodków przeciwko WZW typu B od razu po urodzeniu;
- badanie 100% oddanej krwi;
- zapewnienie bezpieczeństwa 90% wkłuć;
- świadomość choroby u 90% chorych;
- objęcie leczeniem 80% chorych.
Rządy już zgłosiły chęć zaangażowania się w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby w ramach celów zrównoważonego rozwoju na 2015 rok (cel 3.3). Zarówno nowa strategia, jak i wdrożenie krajowych planów będą kluczowe dla osiągnięciu tego celu – na równi z konkretnymi akcjami, takimi jak znaczące zwiększenie skali działań profilaktycznych, testowania w kierunku WZW oraz leczenia.
Dlatego Gwiazda Nadziei oraz międzynarodowa organizacja World Hepatitis Alliance (Światowe Stowarzyszenie WZW) apelują do rządu RP o poparcie strategii, a także do wspólnej walki mającej na celu eliminację globalnego zabójcy.
„Jeśli rządy odrzucą tę strategię, wirusowe zapalenie wątroby nadal będzie pomijane i spychane w dół na liście priorytetów. Szansa ocalenia 7,1 miliona istnień zostanie zmarnowana” – podsumowała Barbara Pepke.
O wirusowym zapaleniu wątroby
World Hepatitis Alliance
World Hepatitis Alliance (WHA) jest organizacją pozarządową (NGO) prowadzoną przez pacjentów i dla pacjentów. WHA zrzesza ponad 230 członkowskich grup pacjenckich z 81 państw – jest światowym liderem podejmującym działania mające na celu eliminację wirusowego zapalenia wątroby jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 roku. Jej celem jest współpraca z rządami, grupami pacjenckimi i innymi ważnymi partnerami, wspieranie pacjentów i nagłaśnianie ich wypowiedzi, zwiększanie świadomości wagi problemu, jakim jest występowanie wirusowego zapalenia wątroby, oraz pomoc we wdrożeniu takich kompleksowych strategii walki z wirusowym zapaleniem wątroby, które cechują się znacznymi środkami zapobiegawczymi oraz dostępem do osiągalnej diagnostyki i leczenia.
Gwiazda Nadziei
Fundacja „Gwiazda Nadziei” powstała w 2007 r. w Katowicach. Od 2010 r. jest aktywnym członkiem World Hepatitis Alliance. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ratowaniu ludzkiego życia, w szczególności osób z chorobami wątroby i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia. Fundacja jest organizatorem: akcji edukacyjnych skierowanych do młodzieży, kampanii społecznych na temat zagrożeń, jakie niosą zakażenia wirusami HCV i HBV, akcji bezpłatnych badań oraz szkoleń dla nauczycieli i lekarzy pierwszego kontaktu. Fundacja gromadzi fundusze ze zbiórek pieniężnych i 1% podatku na finansowanie leczenia swoim podopiecznym.
Źródło: Fundacja „Gwiazda Nadziei”