Nowy projekt RECAL wsparty ze środków programu Erasmus+ Sport
Projekt "Sport powszechny przyjazny dla środowiska" („Environmentally sustainable sport for all” - EnvInSport), którego wnioskodawcą i koordynatorem jest Fundacja RECAL, znalazł się wśród 180 projektów rekomendowanych przez Komisję Europejską do uzyskania dofinansowania w ramach „Partnerstw na małą skalę” (Small Collaborative Partnership), finansowanych z budżetu centralnego. Na liście opublikowanej przez Komisję Europejską znalazło się tylko 9 polskich projektów.
Ideą projektu „Sport powszechny przyjazny dla środowiska” (EnvInSport) jest podnoszenie świadomości na temat korzyści płynących z promowania zachowań ekologicznych w sporcie. Jego celem jest zrównoważone podejście do aktywności w sporcie amatorskim.
Projekt startuje 1 grudnia br. i będzie trwał przez kolejne 18 miesięcy. Partnerami Fundacji RECAL są 3 organizacje: Czeski Związek Sportu dla Wszystkich (Česká asociace Sport pro všechny), Rumuńskie Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Instrumentów Strukturalnych” (Asociaţia “Centrul pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structurale”) oraz Stowarzyszenie Sportu dla Wszystkich Republiki Słowackiej (Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky).
Projekt EnvInSport to okazja do wymiany doświadczeń i rozwoju praktycznych działań na rzecz zrównoważonych ekologicznie imprez i aktywności sportowych. Obejmuje on również organizację 4 wydarzeń (każdy z partnerów Projektu jest odpowiedzialny za jedno) mających na celu podniesienie standardu działań prowadzonych przez Partnerów oraz ich współpracy z animatorami i wolontariuszami.
Najważniejszym wyzwaniem podczas realizacji Projektu „EnvInSport” będzie zdefiniowanie obszarów środowiskowych, w ramach których zebrane zostaną najlepsze praktyki z wydarzeń sportowych i ich publikacja w formie „podręcznika”. – mówi Artur Łobocki, Członek Zarządu Fundacji RECAL. – Publikacja obejmie najlepsze praktyki promujące aktywny styl życia i zmniejszające wpływ na środowisko podczas organizowanych wydarzeń i aktywności sportowych. Zbiór dobrych praktyk będzie dostępny we wszystkich czterech językach Partnerów oraz w języku angielskim. I z pewnością pomoże innym organizatorom wydarzeń sportowych uwzględnić kwestie zrównoważonego rozwoju w swoich aktywnościach fizycznych oraz sportowych inicjatywach.
O Fundacji RECAL
Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL powstała z inicjatywy producentów puszek do napojów i producentów aluminium. Od 1995 roku prowadzi działania mające na celu wzrost poziomu odzysku opakowań aluminiowych, m.in. realizując programy „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” oraz „ Każda Puszka Cenna, czyli polską edycję paneuropejskiego Every Can Counts. Wieloletnia współpraca z jednostkami samorządowymi, oświatowymi, organizacjami odzysku opakowań, organizatorami wydarzeń i innymi partnerami zaowocowała stworzeniem platformy do współpracy dla firm i instytucji, które wspierają gospodarkę w obiegu zamkniętym.
Więcej informacji na stronie www.recal.pl.
Źródło: Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL