Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
W drugiej połowie grudnia 2011 r. Komisja Europejska zaproponowała przeznaczenie 3,2 mld euro w latach 2014–2020 na potrzeby nowego Programu LIFE dotyczącego środowiska i klimatu. Proponowany program będzie opierać się na sukcesie istniejącego programu LIFE +, lecz ma zostać zreformowany tak, by stał się skuteczniejszy, prostszy i bardziej elastyczny oraz dysponował znacznie większym budżetem.
Nowe aspekty przyszłego Programu LIFE to między innymi:
- utworzenie nowego podprogramu na rzecz działań w dziedzinie klimatu;
- czytelne zdefiniowanie priorytetów wieloletnich programów prac przyjętych w porozumieniu z państwami członkowskimi;
- nowe możliwości w zakresie realizacji programów na szerszą skalę dzięki „projektom zintegrowanym”, za pomocą których będzie można pozyskać inne fundusze UE, krajowe i prywatne na realizację celów związanych z ochroną środowiska i klimatu.
Podprogram na rzecz środowiska będzie wspierać wysiłki w następujących dziedzinach: środowisko i efektywność wykorzystywania zasobów; różnorodność biologiczna; zarządzanie w zakresie ochrony środowiska i informacja.
Podprogram na rzecz działań w dziedzinie klimatu obejmuje obszary takie jak: łagodzenie zmiany klimatu; przystosowanie do zmiany klimatu; zarządzanie działaniami w dziedzinie klimatu i informacja.
Głównym sposobem finansowania działań pozostaną dotacje na projekty. Dotacje operacyjne dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów będą nadal możliwe. Możliwe będzie wnoszenie wkładu w innowacyjne instrumenty finansowe.
Zapoznaj się z pełnym tekstem propozycji oraz komunikatem prasowym.
Więcej informacji na temat programów LIFE i LIFE+ można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej poświęconej środowisku naturalnemu.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.