Ile powstaje w Polsce stowarzyszeń, a ile fundacji? Ile rokrocznie kończy działalność? Jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach? Kilka podstawowych danych na temat nowo powstających organizacji pozarządowych w Polsce.
1. Coraz więcej fundacji
W Polsce w 2014 roku było zarejestrowanych około siedemnaście tysięcy fundacji i 107 tysięcy stowarzyszeń. Oznacza to, że stowarzyszeń jest ponad sześciokrotnie więcej niż fundacji. Proporcja ta może się jednak w przyszłości zmienić, ponieważ liczba nowo powstających fundacji dynamicznie rośnie.
W samym 2014 roku powstało około czterech tysięcy nowych stowarzyszeń, co świadczy o stagnacji lub może nawet zapowiadać trend spadkowy (jeszcze w 2011 roku zarejestrowano ich około 4500, zaś w kolejnych latach ich liczba sukcesywnie spadała). Nieprzerwanie od 2007 roku rośnie natomiast liczba zakładanych fundacji, w ubiegłym roku zarejestrowało się ich ponad dwa tysiące.
Liczba rejestrujących się stowarzyszeń i fundacji w Polsce w danym roku.
2. Niepełny bilans zysków i strat
Fakt, że w ostatnich latach rocznie rejestruje się w Polsce około sześć tysięcy nowych stowarzyszeń i fundacji, nie musi jednak znaczyć, że działa ich w Polsce coraz więcej. Aby to stwierdzić, trzeba przeprowadzić bilans organizacji rozpoczynających i zamykających działalność. Wiemy, że proces likwidacji organizacji i wykreślenia jej z KRS-u podejmuje około osiemset organizacji rocznie. Jednak są też organizacje, które zawieszają lub wygaszają działania, nie podejmując żadnych kroków prowadzących do ich formalnej likwidacji – niestety na podstawie dostępnych danych trudno jest ustalić ich liczbę.
3. Różnice regionalne
Porównanie regionów pod względem liczby nowo powstających organizacji pokazuje, że organizacje powstają tam, gdzie i tak jest ich najwięcej – na Mazowszu, w Małopolsce, Wielkopolsce i na Dolnym śląsku (patrz Mapa 1.). Dane o liczbie powstających organizacji na 10 tysięcy mieszkańców w powiatach (patrz Mapa 2.) potwierdzają, że organizacje powstają przede wszystkim w dużych miastach i ich okolicach (rzuca się jedynie w oczy mniejsza dynamika powstawania organizacji na Górnym Śląsku i aglomeracji Katowickiej).
Źródło: inf. własna (ngo.pl)