Nowelizacja ustawy dot. polityki rozwoju czeka na podpis
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje, że 19 kwietnia 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, opracowanej w związku z koniecznością wdrożenia dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Zmiany dotyczą przede wszystkim umocowania prawnego procedury odwoławczej podczas ubiegania się o dofinansowanie unijne. 16 maja 2013 r. Senat przyjął ustawę bez poprawek, obecnie oczekuje ona na podpis Prezydenta RP. Termin wejścia w życie nowych przepisów określono na 28 czerwca 2013 r.
Ustawa wdraża orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt SK 9/08) oraz z dnia 30 października 2012 r. (sygn. akt SK 8/12), które zanegowały konstytucyjność niektórych przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Zgodnie z art. 5 ustawy nowelizującej termin jej wejścia w życie określono na 28 czerwca 2013 r. Data ta związana jest ze wskazanym w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 grudnia 2011 r., terminem utraty mocy obowiązującej przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, w zakresie, w jakim ich konstytucyjność została zakwestionowana.
W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zostały podjęte prace nad przygotowaniem Komunikatu Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie listy programów operacyjnych na lata 2007-2013 i przysługujących w ich ramach środków odwoławczych oraz instytucji właściwych do ich rozpatrzenia, do wydania którego obliguje Ministra art. 2 ust. 2 ww. ustawy nowelizującej. Załącznik do ww. Komunikatu określać będzie w sposób precyzyjny, jakie środki odwoławcze przysługują w ramach konkretnych programów operacyjnych, a także, jakie instytucje, realizujące programy, mają kompetencje do rozpatrywania tych środków.
Zgodnie z intencją przyświecającą pracom nad ww. nowelizacją, jej celem jest wdrożenie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, jednak z jednoczesnym utrzymaniem rozwiązań funkcjonujących już w ramach poszczególnych programów operacyjnych na lata 2007-2013, tak aby nie zaburzać procesu sprawnego wdrażania tych programów u schyłku aktualnego okresu programowania.
Komunikat potwierdzi aktualnie istniejący stan faktyczny, zarówno w zakresie liczby środków odwoławczych przysługujących w ramach poszczególnych programów operacyjnych, jak też co do instytucji właściwych do ich rozpatrzenia.