Nowelizacja pożytku w Sejmie. Rządowe środki na inwestycje dla NGO
Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nowelizacja dotyczy specjalnego trybu z art. 11b ustawy, który pozwala na zlecanie zadań przez premiera z pominięciem konkursu ofert.
Nowelizacja proponuje dodanie do art. 11b ustępu 2, który określa szczegółową zasadę wykorzystania środków:
„W przypadku gdy zadanie publiczne, o którym mowa w ust. 1, ma charakter inwestycyjny, łączna kwota środków przyznanych w kolejnych latach na dofinansowanie inwestycji, ze środków niepochodzących z budżetu Unii Europejskiej, nie może być wyższa niż 80% planowanej wartości kosztorysowej inwestycji”.
W uzasadnieniu projektu autorzy tłumaczą, że jego celem jest „usprawnienie procesu realizacji zlecanych przez administrację rządową zadań o szczególnie istotnym i wrażliwym znaczeniu przez umożliwienie zwiększenia zaangażowania środków pochodzących z budżetu państwa na realizację zadań publicznych o charakterze inwestycyjnym”.
Ustawa o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie trafiła do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Prawdopodobnie posłowie pochylą się nad nią podczas kolejnego (czerwcowego) posiedzenia Sejmu.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)