9 lipca 2015 r. posłowie uchwalili ustawę o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw. Ustawa trafia teraz do Senatu.
Inicjatywa nowelizacji wyszła z Podkomisji stałej ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podchwycił ją Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz członkowie Rady Działalności Pożytku Publicznego. W październiku 2014 r. Ministerstwo przekazało wstępny projekt do podkomisji sejmowej, tu został przepracowany i zgłoszony 9 kwietnia 2015 r. jako projekt komisji polityki społecznej i rodziny.
Za przyjęciem ustawy opowiedzieli się niemal wszyscy posłowie uczestniczący w głosowaniu: 416 głosowało za – jedna posłanka wstrzymał się od głosu. Ustawa trafia teraz pod obrady Senatu. Senat ma 30 dni na ustosunkowanie się do uchwalonej regulacji. Pierwsze posiedzenie Senatu, na które może trafić omawiana ustawa zaplanowane jest na 22 i 23 lipca.
Proponowane w tej nowelizacji zmiany to m.in.:
- odrębne uregulowanie zasad udostępniania informacji publicznej przez organizacje pozarządowe,
- przepisy o zlecaniu zadań publicznych w formie regrantingu,
- utworzenie Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, zasilanego niewykorzystanymi lub nieprawidłowo wydatkowanymi przez OPP środkami z 1%,
- informowanie o wykorzystaniu środków z 1% na promocję OPP,
- uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów dotyczących rad działalności pożytku publicznego różnych szczebli.
(lista przyjętych zmian jest znacznie obszerniejsza – wg numeracji z nowelizacji zmian w ustawie o pożytku jest 42, a do tego dochodzą przepisy zmieniające inne ustawy i przepisy przejściowe)
więcej:
Źródło: inf. własna (ngo.pl)