Nowela ustawy o pożytku. Poradnictwo prawne w sferach pożytku
Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przyjęli, zaproponowane przez podkomisję stałą ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, poprawki w projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego. Projekt czeka teraz na drugie czytanie w Sejmie.
Pojawiło się także kilka nowych poprawek, w tym m.in. zaproponowano uzupełnienie art. 4 ustawy o punkt 22a, który rozszerza sferę dzialaności pożytku publicznego także na udzielanie "nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego". "Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa", które proponowano w pierwszej wersji projektu zostały wykreślone, ale i tak znajdą się w ustawie o działalności pożytku, ponieważ wprowadza je ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej (będzie to punkt 1b w ustępie 1 art. 4 ustawy o pożytku).
Podczas posiedzenia KPSiR zgłoszono jednak dwa zagadnienia, które mają jeszcze zostać przeanalizowane przed drugim czytaniem.
Jerzy Płókarz z Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej zwracał uwagę, że taki zapis może spowodować ujawnienie danych wrażliwych, zawartych w umowach i sprawozdaniach.
– Sama umowa i sprawozdanie nie są informacją publiczną. A jeśli usuniemy z nich dane wrażliwe, to już nie mamy do czynienia z umową i sprawozdaniem – przekonywał. Jego zdaniem ujawnieniu powinna podlegać jedynie część informacji z tych dokumentów: kto, co i za ile zrobił. Obecne brzmienie tego przepisu może sprawić, że w sieci będą publikowane całe umowy i sprawozdania.
– Zmianę tę przyjmujemy, ale przed drugim czytaniem zalecam skrupulatną analizę tego zapisu – zakończył dyskusję nad tym punktem Sławomir Piechota, przewodniczący obradom Komisji.
Drugim tematem, który prawdopodobnie wróci do dyskusji podczas drugiego czytania, jest powołanie Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Tutaj zastrzeżenia zgłosił przedstawiciel Ministerstwa Finansów, które ma wątpliwości co do utworzenia tego funduszu celowego i wolałoby doprecyzować obecne przepisy. Ponieważ jednak przedstawiciel MF nie miał przygotowanej konkretnej propozycji zmiany, przewodniczący Piechota poprosił o jej przygotowanie i zaprezentowanie podczas drugiego czytania projektu w Sejmie.
Źródło: poradnik.ngo.pl