Nowela ustawy o pożytku. Aby bardziej elastyczna była Rada
Szykowana w sejmie nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ma wzmocnić pozycję przedstawicieli trzeciego sektora w ogólnopolskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
– Strona pozarządowa Rady Działalności Pożytku Publicznego jest bardzo pracowita i trzeba to docenić – mówi Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Publicznej. Mają to umożliwić zmiany zaproponowane w nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nad którymi pracują posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
20 członków, nie dłużej niż dwie kadencje
Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że ogólnopolska Rada Działalności Pożytku Publicznego składa się z 20 członków, z czego pięciu jest przedstawicielami organów administracji rządowej; pięciu – przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz dziesięciu – przedstawicielami organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust.3. Kadencja Rady twa trzy lata, a członek Rady nie może w niej zasiadać dłużej niż dwie kolejne kadencje.
Zaproponowane w projekcie nowelizacji zmiany w opisanych wyżej zasadach działania i powoływania RDPP wynikają w dużej mierze z wieloletnich doświadczeń i praktyki pracy Rady. Po pierwsze, Rada przede wszystkim wyraża opinie o projektach rządowych aktów prawnych lub programów dotyczących działalności pożytku publicznego oraz wolontariatu. Po drugie, zasiadający w Radzie przedstawiciele organizacji pozarządowych są zdecydowanie aktywniejsi zarówno podczas posiedzeń plenarnych, jak i podczas prac zespołów powołanych w ramach Rady.
– Wynika to między innymi z faktu, że jest to miejsce właściwe i unikalne do artykulacji potrzeb oraz interesów trzeciego sektora jako reprezentanta społeczeństwa obywatelskiego – dodaje Krzysztof Więckiewicz.
W pierwszej wersji zmian w ustawie zaproponowano jedynie dopisanie, że przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 stanowią co najmniej połowę składu Rady.
Co najmniej 20 członków, brak kadencyjności
Ostatecznie jednak – po pracach w podkomisji ds. współpracy z organizacjami – w projekcie nowelizacji znalazł się zapis, który przewiduje, że Rada będzie się składać co najmniej z 20 członków, w tym: przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych; przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego; przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3. Przy czym przedstawiciele organizacji pozarządowych mają stanowić co najmniej połowę składu Rady. Daje to możliwość znacznie elastyczniejszego kształtowania składu Rady. Zniesione ma być również ograniczenie kadencyjności członków Rady, z uwagi na to, że RDPP jest organem pomocniczym ministra i ma przede wszystkim charakter doradczo-opiniującą. A jej członkowie pełnią swoje funkcje społecznie.
– Chcemy zbliżać się do tego, aby Rada, reprezentując interesy branżowych i ogólnopolskich związków organizacji pozarządowych, była zapleczem eksperckim, w którym będą wypracowywane najlepsze rozwiązania dotyczące organizacji dla administracji rządowej i samorządowej – mówi Krzysztof Więckiewicz.
Obecna nowelizacja jest pierwszym krokiem ku temu. Kolejnym będzie zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego. Konsultacje tego rozporządzenia już się rozpoczęły – więcej informacji tutaj: http://pozytek.ngo.pl/wiadomosc/1509807.html,
Proponowane zapisy
-
w art. 35 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Kadencja Rady trwa 3 lata.”;
-
w art. 36:
-
ust.1 otrzymuje brzmienie:
„1. Rada składa się co najmniej z 20 członków, w tym z:
1) przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych;
2) przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego;
3) przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3.”;
-
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 stanowią co najmniej połowę składu Rady.”;