W lipcu 2014 r. weszła w życie długo wyczekiwana ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, którą zastąpiła ustawę o zbiórkach publicznych z 1933 r. Chociaż wiele kwestii związanych z prowadzeniem zbiórek zostało uproszczonych, zdarzają się różne sytuacje budzące wątpliwości organizacji. Rozwiewa je doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA:
„Nowe” zbiórki
W obecnym stanie prawnym zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar (w gotówce lub w naturze), w miejscach publicznych (do puszek, skarbon, koszy) na zgodny z prawem cel, który jest celem pożytku publicznego (czyli mieści się w sferach zadań publicznych określonych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Jako miejsca publiczne rozumie się miejsca ogólnodostępne, np. ulice, parki, place.
Pojęcie zbiórki publicznej ma zastosowanie do takich sytuacji, gdy nie mamy żadnej możliwości ewidencjowania datków. Jeżeli istnieje możliwość ewidencjonowania takich wpływów, nie będzie to zbiórka publiczna. Nie są więc zbiórką publiczną m.in. wpłaty na konto organizacji, sms-y charytatywne, sprzedaż przedmiotów darowizn czy przekazywanie pieniędzy za pomocą platform crowdfundingowych. Składki koleżeńskie, w zamkniętym gronie znajomych lub np. w szkole wśród młodzieży i nauczycieli albo na cele religijne na terenie kościołów także nie spełniają kryteriów definicji zbiórki publicznej.
Dzięki ogólnodostępnemu Internetowi coraz więcej osób może sprawdzić, czy dana zbiórka jest w portalu – a więc czy jest legalna. Oprócz informacji o tym, jaki jest numer zbiórki, jej cel i kto ją organizuje, można sprawdzić przewidywane koszty zbiórki (czyli wydatki poniesione w związku ze zorganizowaniem i przeprowadzeniem zbiórki), jej formy czy dodatkowe informacje o zbiórce, a później także czy zbiórka została terminowo rozliczona.
„Stare” zbiórki
Nadal jednak trwają zbiórki, które zostały zaczęte jeszcze w czasie, gdy obowiązywały stare przepisy. Przewidując takie sytuacje, umieszczono w nowej ustawie zapis (art. 40), mówiący o tym, że do zbiórek zgłoszonych przed zmianą przepisów mają zastosowane przepisy dotychczasowe, a wydane pozwolenia zachowują ważność przez okres na jaki zostały udzielone.
Odpowiedź na pytanie
Podstawa prawna:
Art. 1. 1. Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.2)), oraz na cele religijne.
- Miejsca publiczne to miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze.
Art. 2. Zbiórką publiczną nie jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze:
1) na cele religijne, na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz na utrzymanie duchownych i członków zakonów, jeżeli odbywa się w obrębie terenów kościelnych, kaplic oraz w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony;
2) w drodze loterii pieniężnych i fantowych;
3) wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzającym zbiórkę;
4) wśród młodzieży szkolnej na terenach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia władz szkolnych;
5) w ramach zbiórek koleżeńskich odbywających się w:
a) lokalu urzędu publicznego na podstawie pozwolenia kierownika urzędu, lub
b) innym zakładzie pracy.
Art. 5. 1. Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej zgłoszeniu przez organizatora zbiórki i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych, zwanym dalej „portalem zbiórek publicznych”.
Art. 40. 1. Do postępowań w sprawie wydania pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
- Pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność przez okres, na jaki zostały udzielone, niezbędny do realizacji celu zbiórki i przedstawienia jej wyników.
Źródło: poradnik.ngo.pl