Dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Fundacja Nowoczesna Polska opublikowała kolejne 32 lekcje w serwisie edukacjamedialna.edu.pl. Materiały przeznaczone są dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów pracujących z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych.
W nowym zestawie znalazły się lekcje z 5 tematów: korzystanie z informacji, relacje w środowisku medialnym, język mediów, kreatywne korzystanie z mediów, etyka i wartości w komunikacji i mediach oraz ekonomiczne aspekty działania mediów. Dzięki nim uczniowie dowiedzą się między innymi:
- jak oceniać wiarygodność źródła informacji,
- dlaczego warto uczestniczyć w społecznościach profesjonalnych,
- co wynika z remiksowania gatunków,
- gdzie najlepiej publikować swoją twórczość w sieci,
- jak język wpływa na nasze postrzeganie świata,
- kto i jak zarabia w mediach.
Każda lekcja zawiera krótkie wprowadzenie do tematu, scenariusz zajęć ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, zadania sprawdzające oraz słowniczek. Poszczególne moduły można swobodnie ze sobą łączyć, budując własny program edukacji medialnej dostosowany do potrzeb, czasu i możliwości.
Edukacja medialna w praktyce
Coraz więcej szkół i bibliotek zaczyna prowadzić systematyczną edukację medialną. Należy do nich m.in. Biblioteka Miejska w Radzyniu Podlaskim. „W naszej bibliotece od jakiegoś czasu są prowadzone zajęcia z edukacji medialnej. Są potrzebne, żeby kształtować w pełni świadomych użytkowników.” - opowiada Edyta Oworuszko.
„Młodzież lubi nowe technologie, szybko się uczy korzystania z nich. Tylko najczęściej wiedza ta jest powierzchowna i nieusystematyzowana” - zauważa Agnieszka Halicka z Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. I przekonuje: „Warto prowadzić zajęcia z edukacji medialnej i pokazywać całemu środowisku szkolnemu, że wnoszą one nową jakość do nauczania wszystkich przedmiotów.”
Turniej Edukacji Medialnej
W nowym roku szkolnym zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Wielkim Turnieju Edukacji Medialnej. Nagrodą główną będzie kilkudniowy pobyt w Google YouTube Creator Centre w Londynie. Rejestracja szkół, bibliotek i domów kultury zainteresowanych udziałem w turnieju ruszy we wrześniu, a pierwszy etap konkursu odbędzie się w listopadzie 2013 r.
Kontakt
Dorota Górecka, koordynatorka projektu
Fundacja Nowoczesna Polska
Pobierz
-
informacja prasowa
pdf ・350.51 kB
Źródło: Fundacja Nowoczesna Polska